fot. PAP/Leszek Szymański

Maciej Wąsik dołączył do protestu głodowego

Maciej Wąsik dołączył do Mariusza Kamińskiego w decyzji o proteście głodowym. Po tym, jak Izba Pracy Sądu Najwyższego uznała, że mandat drugiego z polityków został skutecznie wygaszony, rząd opublikował postanowienie  marszałka Sejmu w tej sprawie wbrew wcześniejszej decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

We wtorek Policja zatrzymała posłów Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego w Pałacu Prezydenckim. Funkcjonariusze – bez wiedzy głowy państwa i szefowej Kancelarii Prezydenta RP – weszli do biura szefa gabinetu prezydenta, Marcina Mastalerka, który określił działania funkcjonariuszy jako brutalne.

– Wyprowadzając posła Mariusza Kamińskiego, uderzono nim o futrynę, a to jest filigranowy, niewielkiego wzrostu mężczyzna. Po tym popłakały się panie, które tam stały – mówił Marcin Mastalerek.

W środę Mariusz Kamiński oświadczył przez swojego współpracownika, Błażeja Pobożego, że jako więzień polityczny podejmuje protest głodowy.

Żona Macieja Wąsika przekazała na antenie Telewizji Republika, że jej mąż również rozpoczął protestuje w taki sam sposób. Po tym, jak mandat polityka wygasił marszałek Sejmu, Szymon Hołownia, Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła to postanowienie. Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, od której orzeczenia oczekiwał sam marszałek, nie zajęła w tej kwestii stanowiska. Organ orzekł za to w sprawie Mariusza Kamińskiego i przyznała sobie prawo, by uchylić wcześniejszą decyzję Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

– Czy to, że Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, która nie ma kompetencji do rozstrzygania tej sprawy, tak chętnie się tego podjęła, jest tak otwarta na prośby, oczekiwania marszałka Hołowni, nie powoduje, że ona przestała być sądem, bo straciła przymiot niezależności i niezawisłości? – pytał poseł PiS, prof. Krzysztof Szczucki, w środowym „Polskim punkcie widzenia” [czytaj więcej].

Rząd uznał wyrok Izby Pracy, nie uznał wyroku Izby Kontroli Nadzwyczajnej, co wskazuje, że również premier przypisał sobie prawo, by decydować o tym, jakie orzeczenia są zgodne z prawem, a jakie nie, ponieważ postanowienie o wygaszeniu mandatu Mariusza Kamińskiego zostało opublikowane w „Monitorze Polskim”.

– Za publikację w Monitorze Polskim odpowiada premier Donald Tusk. To była czysto polityczna decyzja, żeby tam opublikować to postanowienie marszałka Hołowni – mówił prof. Krzysztof Szczucki.

Ze słów prezydenta, który wcześniej ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, wynika, że działania, jakie podjął rząd wobec polityków Prawa i Sprawiedliwości, są niezgodne z prawem.

– Ułaskawienie to jest w mocy, skuteczne, a tym samym dziś posłowie wybrani w ostatnich wyborach parlamentarnych posiadają swoje mandaty i jakiekolwiek próby pozbawienia ich tych mandatów w istocie są nielegalne – zaznaczył Andrzej Duda.

Szef Gabinetu Prezydenta RP uznał, że sprawa uwięzienia polityków PiS nie jest zamknięta. Mówił, że ich miejsce jest na wolności. Choć nie ujawniał, jaki scenariusz rozważa prezydent, wskazał, iż głowa państwa wciąż ma możliwości w tej sprawie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl