fot. PAP/Radek Pietruszka

Modernizacja służb mundurowych

MSWiA przeznaczy 10 mld zł na modernizację i rozwój służb mundurowych w latach 2022-2025. Szczegóły ustawy w tej sprawie w środę na konferencji przedstawił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

To wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków i realne wzmocnienie naszych służb odpowiedzialnych za los obywateli w trudnych sytuacjach – ocenił.

Jak poinformował minister, najwięcej środków (6,5 mld złotych) popłynie do największej formacji podległej MSWiA, czyli policji. Celem jest zwiększenie formacji o 7,5 tys. etatów, z czego 1 tys. 800 będzie przeznaczonych dla nowego pionu policji – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

– Jest to wielkie wyzwanie XXI wieku. Będziemy tworzyli na wzór obecnego CBŚP drugą taką służbę wewnątrz policji, która dedykowana będzie zwalczaniu cyberprzestępczości. Druga pula etatów (niezwykle ważna, bo obejmuje prawie 4 tys. miejsc pracy) będzie dedykowana działaniom prewencyjnym. Chcemy, żeby w centrach dużych miast funkcjonowały stałe piesze patrole, aby mogły szybko podejmować interwencje, aby kontakt z policjantem w sytuacji przestępczej był natychmiastowy. Będziemy kontynuowali rozbudowę posterunków policji w mniejszych miejscowościach – poinformował Mariusz Kamiński.

MSWiA chce także wzmocnić Straż Graniczną. Rozwojowi formacji dedykowane będzie 1,5 mld złotych. W planach jest rozbudowa systemu perymetrycznego-elektronicznego zabezpieczenia granicy wschodniej. Modernizowany będzie też nadzór radarowy na Morzu Bałtyckim.

Program zakłada też modernizację Straży Pożarnej. Resort planuje zakup specjalistycznych wozów strażackich i zamierza zwiększyć o 750 liczbę etatów tej formacji. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj