Projekt zmian w ustawie o policji – trwają prace

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ciągu kilku tygodni ma przedstawić projekt zmian w ustawie o policji. Władze resortu zapowiadają wyłączenie ze struktur Komendy Głównej Policji Biura Spraw Wewnętrznych. Po zmianach podlegałoby bezpośrednio MSWiA.

Zmiany były zapowiadane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości już pod koniec ubiegłego roku. Teraz sprawa nabrała tempa, m.in. ze względu na zamieszanie z odejściem szefa Komendy Głównej Policji.

Inspektor Zbigniew Maj oświadczył, że zrezygnował ze stanowiska, ponieważ przygotowywano wobec niego prowokację przez byłych funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński podkreśla, że służby mundurowe są bardzo liczne – w samej policji pracuje 100 tys. funkcjonariuszy. Dziś nadzór nad nimi jest ograniczony.

To minister spraw wewnętrznych będzie dysponował instrumentami, które pozwolą na głęboki wgląd we wszystkie materiały, także operacyjne gromadzone w tym trybie, po to, żeby mieć większą wiedzę, oceniać sytuację i rozpoznawać różne uwarunkowania, które wiążą się z poszczególnymi funkcjonariuszami. Sytuacja, która teraz nastąpiła nie jest przez nikogo zawiniona, jeżeli chodzi o to, co zostało sprawdzone. Wszystkie czynności zostały starannie przeprowadzone w trybie, jaki umożliwia dzisiaj prawo – akcentuje Jarosław Zieliński.

Biuro Spraw Wewnętrznych to tzw. „policja w policji”. Działa w strukturach Komendy Głównej Policji od 18 lat. Do jego głównych zadań należy, m.in. zapobieganie przestępstwom popełnianym przez policjantów i pracowników policji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl