fot. PAP/Marcin Bednarski

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Dzięki działaniom rządu PiS, Polska z importera gazu staje się kluczowym graczem w Europie Środkowo-Wschodniej

Dzięki temu, że śp. prezydent Lech Kaczyński oraz premier Jarosław Kaczyński zainicjowali budowę terminala gazowego w Świnoujściu, dziś możemy sprowadzać gaz z każdego miejsca na świecie, m.in. z Kataru, Norwegii i USA – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja minister Maciej Małecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To sprawia, że z importera gazu Polska staje się kluczowym graczem w Europie Środkowo-Wschodniej – dodał.

Minister Maciej Małecki opisał proces uniezależnienia się Polski od dostaw gazu z Rosji. Jako przykład podał ostatnio podpisany przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kontrakt na dostawę gazu z USA.

– To bardzo ważny krok dla zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego w zakresie dostaw gazu. Kontrakt zawarty przez PGNiG na dostawę amerykańskiego LNG do terminala gazowego w Świnoujściu to pierwszy średnioterminowy kontrakt na dostawę gazu z innego kierunku niż Rosja. […] Dziś związaliśmy się kilkuletnim kontraktem, zapewniliśmy Polsce dostawę gazu amerykańskiego przez 5 lat po cenach indeksowanych według giełd europejskich – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Sekretarz stanu wspomniał też niekorzystną umowę dla Polski zawartą między polskim rządem a Gazpromem w 2010 r.

– Nie wykorzystano wówczas sprzyjającej sytuacji, kiedy na światowych rynkach spadała cena gazu, a Gazprom obniżał swoim odbiorcom cenę. Taniej było kupić gaz, który przepłynąłby przez całe terytorium Polski gazociągiem jamalskim, dopłynąłby do Niemiec i kupić go od Niemców wracając z powrotem do Polski niż kupić go na granicy polsko-białoruskiej – zaznaczył.

Polityk zwrócił uwagę na niezastosowanie solidarności europejskiej, która obejmuje kraje członkowskie Unii Europejskiej.

– Solidarność europejska znika, kiedy w grę wchodzą interesy Niemiec z Gazpromem. Gdyby Niemcy kierowałby się tą solidarnością, to już dawno przerwałyby próbę budowy drugiej nici Nord Stream. […] Niestety, widzimy tu nieuczciwość Europy Zachodniej, której politycy mają pełne usta o solidarności europejskiej, kiedy próbują nam wcisnąć do Polski dziesiątki tysięcy islamskich imigrantów, natomiast zapominają o solidarności europejskiej, kiedy trzeba wesprzeć kraje Europy Środkowo-Wschodniej w próbach wyzwolenia się spod energetycznej dominacji Rosji – podkreślił minister.

Maciej Małecki przedstawił też plany rządu Beaty Szydło na najbliższe lata w sprawie polityki gospodarczej w zakresie dostawy gazu.

– Dzięki działaniom polskiego państwa budowa gazociągu Nord Stream 2 jest opóźniana, jest szansa na zablokowanie tej szkodliwej inwestycji. My, jako polski rząd, nie ograniczamy się tylko do przeciwdziałania dążeniom Gazpromu do zmonopolizowania rynku gazowego w Europie Środkowej. Prowadzimy własne projekty, którymi są m.in. rozbudowa terminala gazowego w Świnoujściu do dostarczania 7,5 mld m3 gazu, budowa stałego połączenia ze złożami gazu norweskiego poprzez gazociąg Baltic Pipe, z którego będziemy w stanie sprowadzać rocznie do 11 mld m3 gazu – oznajmił sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Macieja Małeckiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj