Merkel chce podczas szczytu G20 rozmawiać z Putinem o Ukrainie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w piątek, że podczas spotkania G20 w Brisbane w Australii zamierza poruszyć kwestię konfliktu między Rosją a Ukrainą. Zadeklarowała gotowość do ponownej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Jest szansa, że dojdzie do spotkania (z Putinem)” – powiedziała Merkel – cytowana przez agencję dpa – po rozmowie z premierem Nowej Zelandii Johnem Keyem w piątek w Auckland.

Pytana, czy uważa wysłanie przez Rosję floty wojennej w kierunku wybrzeży Australii za prowokację, Merkel odpowiedziała, że rosyjskie okręty są częścią rosyjskiej obecności. „Uważam, że znacznie bardziej niepokojące jest naruszanie integralności Ukrainy. Porozumienie z Mińska nie jest przestrzegane. To mnie niepokoi. To będzie tematem przy okazji spotkania G20” – zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. Wskazała też na nielegalne przerzuty broni z Rosji na Ukrainę.

Szczyt G20 rozpocznie się w sobotę w Brisbane w Australii. Przywódcy 20 najbogatszych krajów świata, w tym Merkel i Putin, mają rozmawiać przede wszystkim o wzroście gospodarki i zatrudnieniu.

Prezydent Rosji Władimir Putin w piątkowym wywiadzie dla agencji TASS przyznał, że międzynarodowe sankcje nałożone na Rosję w związku z konfliktem na Ukrainie szkodzą państwu. W jego ocenie restrykcje są sprzeczne z prawem międzynarodowym.

W przededniu szczytu przodujących państw G20 w Australii Putin zaznaczył jednak, że rosyjskie bogactwa naturalne są na tyle duże, żeby państwo mogło przetrwać każdy kryzys.

PAP

drukuj