Otwarcie wystawy Decalogue w Toruniu

Od dziś w Toruniu prezentowana będzie wystawa zdjęć ukazujących międzynarodowy muzyczny projekt Decalogue. Na zdjęciach zobaczymy m.in. słynnego podróżnika Marka Kamińskiego, muzyków zespołu Luxtorpeda czy Polską Filharmonię Kameralną Sopot.

,,W ramach projektu Decalogue przygotowywanych jest 10 utworów muzycznych nawiązujących w swojej treści do problemu, o którym mówią przykazania. Do każdego przykazania jest przypisany projekt pomocowy realizowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie” – czytamy na stronie fundacji.

Jednym z ambasadorów projektu jest Marek Kamiński. Podróżnik wniósł na Giewont tablice Dekalogu i umieścił je tam na czas przelotu papieskiego samolotu przez Polskę.

Ks. prof. Waldemar Cisło, Dyrektor Polskiej Sekcji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podkreśla, że ideą projektu jest przypomnienie, że Dekalog jest tym, co daje Europie tożsamość.

W momencie, kiedy my jako chrześcijanie zapominamy o tych wartościach, pojawiają się problemy. Zresztą nawet wielu polityków w Europie mówi, że Europa będzie mogła bez obaw stawiać czoła różnym problemom wtedy, kiedy będzie silna swoją wiarą, swoim chrześcijaństwem, kiedy będzie miała świadomość swojej tożsamości. Stąd ta idea. Kiedy Papież przylatywał do Polski, pan Marek Kamiński z panem Radkiem Rogowskim wynieśli symbolicznie tablice Dekalogu na Giewont, tam, gdzie jest krzyż. Tej akcji promocyjnej towarzyszą wystawy. Pierwsza jest w Toruniu. Papież Franciszek pobłogosławił te inicjatywę. Ona będzie miała wielorakie aspekty – na jesieni będzie wydana płyta, a z tym związanych jest też wiele innych inicjatyw – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

Twórcy zachęcają do obejrzenia ekspozycji oraz zapoznania się z ideą projektu Decalogue, którą zainteresował się sam Ojciec Święty Franciszek. Podczas audiencji przed dwoma dniami Papież pobłogosławił twórców i wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie, a także dokonał poświęcenia uwiecznionych na zdjęciach tablic z Dekalogiem.

Dochód ze sprzedaży płyt, które ukażą się już niebawem, oraz z innych inicjatyw związanych z projektem będzie przeznaczony na cele charytatywne.

Toruń jest pierwszym miastem, w którym zostaną zaprezentowane fotografie dotyczące projektu Decalogue. Wystawę będzie można zobaczyć w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu.

Organizatorem ekspozycji jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz fotograf Łukasz Pietrzak. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

RIRM

drukuj