fot. mf.gov.pl

Kontrole skarbowe coraz bardziej skuteczne

Pierwsze półrocze tego roku przyniosło wyraźny wzrost skuteczności kontroli skarbowych – wynika z danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów.

Inspektorzy skarbowi wydali decyzje podatkowe na kwotę ponad 9,5 mld zł., co oznacza wzrost o blisko 40 procent wobec pierwszego półrocza ubiegłego roku.

Ponadto podatnicy wpłacili do budżetu ponad 560 mln zł, co również oznacza lepszy wynik o ponad 35 procent.

Resort finansów poinformował, że wydano więcej decyzji, wzrosła efektywność pracowników oraz jakość przeprowadzanej przez nich kontroli.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Forum dla Wolności i Rozwoju, pozytywnie ocenia to zjawisko i podkreśla, że nie jest ono zaskakujące.

– Nie trzeba zmieniać zasad, nie trzeba zmieniać prawa podatkowego, żeby podnieść efektywność egzekucji podatkowej w Polsce i ukrócić oszustwa na tym polu. Wystarczyło częściowo wymienić kadry w aparacie skarbowym i wystarczyło przestawić pewne algorytmy, tchnąć w strukturę tych podmiotów pewnego ducha – bardziej propaństwowego i probudżetowego – żeby efektywność egzekucji podatkowej wzrosła. Myślę, że to zjawisko będzie się nasilało, bo jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Ministerstwa Finansów, to bez podnoszenia stawek podatkowych, a mam nadzieję, że nawet przy ich obniżeniu, do budżetu będzie wpływało więcej – mówi dr Marian Szołucha.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że do dużo lepszych wyników kontroli skarbowych przyczyniły się wprowadzone przez nie zmiany. Resort wymienił wśród nich m.in. lepsze ustawodawstwo, nowe zasady oceny skuteczności inspektorów, zmiany kadrowe w urzędach kontroli skarbowe i lepszą współpracę służb skarbowych z prokuraturami.

RIRM

drukuj