fot. PAP/Marcin Bielecki

Susza w rolnictwie

Województwa śląskie, lubuskie, podkarpackie, łódzkie, dolnośląskie i wielkopolskie borykają się z suszą. Prezydent Andrzej Duda poprosił rolników o zachowanie spokoju i zapewnił, że rząd posiada środki finansowe dla poszkodowanych.  

Tegoroczne lato nie sprzyja rolnikom. Po wyjątkowo ciepłej wiośnie i upalnym czerwcu doszło do suszy. Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że występuje ona na terenie niemal całego kraju. Straty obejmują przede wszystkim zboża jare, rzepak i kukurydzę. 

– Możecie się państwo tym nie martwić, oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe, bo sama w sobie susza jest ogromnym zmartwieniem i przecież rolnik nie chce uzyskać pieniędzy, rolnik chce zrealizować swoje zadanie, jakim jest wytworzenie płodów rolnych, jakim jest ich przekazanie dalej konsumentom, ich sprzedanie, to wszystko, co jest – można powiedzieć – dziełem jego życia – mówił prezydent Andrzej Duda.

Jednocześnie zapewnił, że rząd posiada zabezpieczone środki na tego rodzaju zdarzenia. 

– Mogę zapewnić wszystkich rolników, szanownych państwa, gdyby rzeczywiście do klęski suszy dochodziło, minister ma zabezpieczone środki na to, aby w takich sytuacjach udzielić pomocy. Zapewniał mnie o tym i jestem przekonany, że tak jest. I mogę państwa zapewnić, że ta pomoc udzielana jest sprawnie i szybko – wskazał prezydent.

Wiele zależy jednak od lokalnych władz. 

– Dużo jest w rękach lokalnych włodarzy, dużo w rękach gmin, które prowadzą działania z ocenianiem strat, ale ministerstwo działa w tym zakresie sprawie, mogę o tym zapewnić – dodał.

Ze względu na duże straty w wielu regionach, Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do samorządów o jak najszybsze powołanie jak największej liczby komisji oceniających szkody.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl