fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Duda i David Cameron m.in. o konflikcie w Syrii

Prezydenta Andrzej Duda i premier Wielkiej Brytanii David Cameron opowiedzieli się za rozwiązaniem kryzysu uchodźców w Syrii, a także przedłużeniem sankcji wobec Rosji.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski po spotkaniu powiedział, że przywódcy rozmawiali także o przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron przebywa z oficjalną wizytą w Polsce, aby rozmawiać na temat postulatów Wielkiej Brytanii dotyczących reformy UE.

Prezydencki minister zapowiedział, że przedstawiciele obydwu państw będą dalej rozmawiali w sprawie m.in. swobody przepływu osób.

– Polska, w tej dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej, przede wszystkim podczas dyskusji w ogóle o reformach w UE, stawia jako zasadę fundamentalną kwestię niedyskryminacji w UE, kwestię swobodnego przepływu osób, równych praw i praw nabytych, które posiadają także Polacy w całej UE, która powinna być zachowana. Panowie zgodzili się co do tego, że kwestia dyskusji o najbardziej wrażliwym elemencie – propozycji premiera Camerona dotyczącej przyszłości rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Kwestia ta wciąż jest otwarta i wymaga dłuższej pracy, dłuższej dyskusji – mówił Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski dodał, że prezydent Andrzej Duda, jak i premier David Cameron wyrazili przekonanie, iż szczyt NATO powinien przynieść intensywną i trwałą obecność sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wcześniej David Cameron spotkał się z premier Beatą Szydło.

RIRM

drukuj