Prezydent powoła dziś nowych sędziów Sądu Najwyższego?

Najpewniej dziś prezydent Andrzej Duda powoła nowych sędziów Sądu Najwyższego – wynika z informacji mediów. Takiej możliwości nie wykluczyła też Kancelaria Prezydenta RP. Przypomniano równocześnie, że powoływanie sędziów SN jest wyłączną kompetencją prezydenta.

Chodzi o mianowanie nowych sędziów SN na podstawie trzech uchwał Krajowej Rady Sądownictwa, które trafiły do kancelarii w poniedziałek. Jeśli dojdzie dziś do mianowania, będzie to oznaczało, że postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego o zabezpieczeniu konkursu do SN nie odniosło skutku.

W tym kontekście szef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha ocenił, że prezydent nie jest stroną postanowień NSA o wstrzymaniu wykonania uchwał KRS dot. powołania sędziów.

O tym, na czym polega postępowanie w NSA ws. kandydatów do SN tłumaczy poseł Stanisław Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości.

W odniesieniu do każdego kandydata KRS podejmowała indywidualną uchwałę, a zatem ci, których Rada rekomendowała do objęcia stanowiska sędziego otrzymywali pozytywną uchwałę. Inni otrzymali uchwałę o niepowołaniu na stanowisko sędziowskie. Jeżeli chodzi o uchwały dotyczące powołania na stanowiska sędziowskie, to one są prawomocne i orzeczenia sądu administracyjnego ich w ogóle nie dotyczą. Orzeczenia sądu administracyjnego odnoszą się tylko do tych uchwał o niepowołaniu na stanowisko sędziowskie i jednocześnie zaskarżonych. Z tego co wiem, były bodajże dwa takie przypadki – wskazuje Stanisław Piotrowicz.

Na początku września przewodniczący KRS podpisał uchwałę Rady o przedstawieniu prezydentowi Andrzejowi Dudzie wniosku o powołanie 12 sędziów Izby Dyscyplinarnej SN. Potem prezydent powołał 10 osób na sędziów tej Izby.

We wrześniu NSA uwzględnił wnioski o zabezpieczenie i wstrzymał – w zaskarżonych częściach – wykonanie uchwał KRS odnoszących się do powołania sędziów Sądu Najwyższego do Izb Karnej, Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Wnioski złożyli w NSA kandydaci na sędziów SN, którzy w końcu sierpnia nie uzyskali rekomendacji KRS.

 

RIRM

drukuj