fot. flickr.com

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zajmie się nowelą ustawy o SN

Najprawdopodobniej jeszcze dziś senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zajmie się nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym. Nowelizację wczoraj przyjął Sejm.

Nowela umożliwia sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu. Partia rządząca chce w ten sposób rozwiązać spór z Komisją Europejską i zrealizować zalecenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Nowela wpłynęła do Sejmu wczoraj rano i została przegłosowana po kilku godzinach. Teraz zajmie się nią Senat. O harmonogramie prac mówi wiceszef senackiej komisji praw człowieka senator Łukasz Mikołajczyk.

– Jeśli chodzi o prace w Senacie, to najprawdopodobniej dzisiaj jeszcze będzie posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która zajmie się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Jeżeli dzisiaj będzie to w komisji, to jutro będzie uzupełnienie porządku obrad Senatu i jutro na posiedzeniu plenarnym będziemy się tym zajmowali. Z jednej strony mam porządek obrad, który już jest w trakcie rozpatrywania, więc jest to uzależnione od tego, jeżeli ten porządek obrad zostanie – że tak powiem – wyczerpany, np. o godz. 18.00, to już pewnie o 18.30 czy 19.00 będziemy mogli się spotkać. Jest to zależne w każdym razie od bieżących prac Senatu – wyjaśnia senator Łukasz Mikołajczyk.

Wejście zmian w życie oznacza m. in., że I prezesem Sądu Najwyższego znów będzie Małgorzata Gersdorf.

Reforma SN była jednym z elementów reformy sądownictwa, jaką od miesięcy przeprowadza Prawo i Sprawiedliwości.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj