Resort środowiska zapowiada korektę do programu „Czyste powietrze”

Będzie korekta programu „Czyste powietrze” – zapowiada Ministerstwo Środowiska. Ma to związek z procedowaną obecnie przez Senat nowelą ustawy o podatku dochodowym. Modyfikacja będzie polegać na zmniejszeniu dotacji z równoczesnym wprowadzeniem ulgi podatkowej.

Dzięki temu będzie można odliczyć od dochodu wydatki związane z m.in.: dociepleniem budynku czy wymianą okien i źródeł ciepła. Resort zapewnia, że beneficjenci programu nie stracą na tej zmianie.

Jak podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk, istotna jest nie tylko forma wsparcia pieniężnego, ale także prowadzenie akcji edukacyjnych.

Uznajemy, że bez akcji edukacyjnej ten program nie będzie mógł się rozwijać, ponieważ prócz mówienia o możliwościach dofinansowania, o zachętach finansowych, to naszym ogromnym zadaniem jest budowa świadomości ekologicznej, ażeby wszyscy byli świadomi tego, że paląc w przestarzałych piecach, paląc złej jakości paliwem, trują siebie i sąsiadów. Uświadamianie jest w tej chwili jedną z najważniejszych spraw – powiedział Henryk Kowalczyk.

W przyszłym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ma podpisać porozumienie z wojewódzkimi oddziałami o udostępnieniu środków na realizację programu.

Celem programu „Czyste powietrze” jest dofinasowanie do wymiany pieców i przeprowadzenia termomodernizacji domu wobec problemu smogu w Polsce. Od początku trwania akcji wniosek o tego rodzaju wsparcie złożyło 12,5 tys. osób.

RIRM

drukuj