fot. PAP/Marcin Obara

Komisja sprawiedliwości kontynuuje prace nad prezydenckim projektem ustawy o SN

Sejmowa komisja sprawiedliwości kontynuuje prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Posłowie opowiedzieli się m.in. za wyborem I prezesa SN przez prezydenta spośród pięciu kandydatów wybranych przez Zgromadzenie Ogólne sędziów SN. Komisja odrzuciła z kolei poprawkę Nowoczesnej, by było to tylko dwóch kandydatów.

Poseł PiS-u Bartłomiej Wróblewski zwracał uwagę, że sytuacja, w której byłoby tylko dwóch kandydatów rodzi pewne niebezpieczeństwa.

– Doświadczenie i praktyka pokazują, że bardzo często dochodzi do zmanipulowania głowy państwa. Mówię to na przestrzeni doświadczeń ostatnich 20 lat, a nie na podstawie jednego wyboru. Bardzo łatwo przedstawić dwóch kandydatów, z których jeden jest nieakceptowalny. W przypadku, kiedy jest dwóch kandydatów, bardzo często dochodzi do niekonstytucyjnego, realnego ograniczenia kompetencji prezydenta – powiedział Bartłomiej Wróblewski.

Doradca prezydenta Zofia Romaszewska oceniła dziś, że poprawki zgłoszone przez PiS do prezydenckiego projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym są „fatalne” i nie do zaakceptowania.

Oceniła jednocześnie, że zaproponowane zmiany do projektu ustawy o KRS są „w porządku”.

Komisja od wczoraj pracuje nad projektem prezydenta Andrzeja Dudy o SN.

Wcześniej posłowie opowiedzieli się za uchwaleniem projektu prezydenta ws. Krajowej Rady Sądownictwa – wraz ze wszystkimi siedmioma poprawkami zgłoszonymi przez PiS.

RIRM

drukuj