KRS rozważy wniosek dot. wystąpienia z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

W najbliższy piątek Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się wnioskiem ws. ewentualnego wystąpienia z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Poinformował o tym sędzia Maciej Mitera, rzecznik KRS.

Maciej Mitera wskazał, że on sam nie jest zwolennikiem wystąpienia Krajowej Rady Sądownictwa z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. We wtorek wniosek w tej sprawie złożył członek KRS, sędzia Jarosław Dudzicz. Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa liczy na to, że wnioskodawca przedstawi swoje argumenty podczas piątkowego posiedzenia.

– To krok w złym kierunku, ale to moje zdanie. Zapoznam się z argumentacją wnioskodawcy, a Rada będzie podejmowała stosowne decyzje. Jesteśmy jedną, wspólną, wielką rodziną europejską. Miałem przyjemność poznać sędziów, którzy przyjeżdżają na te spotkania i jest to korzyść obopólna – my uczymy się czegoś od kolegów europejskich, oni od nas i chciałbym, aby ta współpraca została zachowana. Natomiast chcielibyśmy też przekonać, że w pełni jesteśmy sędziami niezawisłymi, nie podlegamy żadnym czynnikom politycznym, jak to jest określane. Kwestia praworządności w naszym kraju zupełnie nie jest zagrożona – akcentował sędzia.

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur poinformował PAP, że Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zdecydowała o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka. Jak dodał, za zawieszeniem oddano 100 głosów, przy 6 przeciwnych i 9 wstrzymujących się.

W konsekwencji polska Krajowa Rada Sądownictwa nie ma prawa głosu i nie może w ramach tej organizacji podejmować „praktycznie żadnych działań”. ENCJ zapowiedziała, iż będzie monitorować działania polskiej rady. Sędzia Leszek Mazur nie wykluczył też przywrócenia lub wykluczenia KRS z sieci rad. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl