fot. facebook.com/PrawicaKawecki/

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki o wyroku TSUE w sprawie KRS: Decyzje TSUE są motywowane względami politycznymi, a nie prawnymi. To jest spór, czy Rzeczpospolita będzie państwem suwerennym czy będzie czymś w rodzaju landu

Nie ma wątpliwości, że decyzje TSUE są motywowane względami politycznymi, a nie prawnymi (…). Zasadniczy spór dotyczy tego, czy Konstytucja RP pozostaje najważniejszym aktem prawnym, czy jest nim prawo unijne (…). To jest spór, czy Rzeczpospolita będzie państwem suwerennym czy będzie czymś w rodzaju landu, a więc będzie bardzo ograniczona w zakresie swojej suwerenności (…). Po prostu to są decyzje motywowane politycznie, które mają budować Unię Europejską jako superpaństwo – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, historyk, politolog, prezes Stowarzyszenia Wiara i Czyn, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu we wtorek orzekł, że Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa może naruszać unijne prawo. Trybunał dodał jednocześnie, że rozstrzygnięcie kwestii, czy jest tak w niniejszym przypadku, należy ostatecznie do sądu krajowego. [czytaj więcej]

Dr Krzysztof Kawęcki skomentował orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa.

– Mamy do czynienia z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ale to jest kolejna odsłona sporu koalicji rządowej z Unią Europejską w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. To jest spór dotyczący tego, kto ma prawo do jej przeprowadzenia: czy władze państwowe mające legitymizacje wyborców, czy instytucje unijne. Nie ma wątpliwości, że decyzje TSUE są motywowane względami politycznymi, a nie prawnymi (…). Zasadniczy spór dotyczy tego, czy Konstytucja RP pozostaje najważniejszym aktem prawnym, czy jest nim prawo unijne – oznajmił gość „Aktualności dnia”.

Politolog podkreślił, że spór z organami Unii Europejskiej jest sporem o suwerenność Polski.

– To jest spór, czy Rzeczpospolita będzie państwem suwerennym, czy będzie czymś w rodzaju landu, a więc będzie bardzo ograniczona w zakresie swojej suwerenności (…). Po prostu to są decyzje motywowane politycznie, które mają budować Unię Europejską jako superpaństwo. Model federacyjny jest tym, co przyświeca tego typu decyzjom – podkreślił prezes Stowarzyszenia Wiara i Czyn.

Politolog zwrócił uwagę, że decyzja TSUE jest pośrednio powiązana z próbą narzucania przestrzegania tzw. praworządności przez kraje członkowskie Unii Europejskiej.

– Trzeba powiedzieć, że w jakiś sposób decyzja TSUE jest związana pośrednio z próbą wprowadzania systemu warunkowości w zakresie ochrony budżetu Unii, bo ma to służyć karaniu krajów członkowskich w przypadku nieprzestrzegania tzw. wartości podstawowych Unii Europejskiej i praworządności definiowanej przez instytucje unijne. Orzeczenie Trybunału trzeba rozpatrywać w szerszym kontekście – mówił dr Krzysztof Kawęcki.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Krzysztofa Kawęckiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj