fot. PAP/Jakub Kamiński

KRS wznawia posiedzenie po proteście Obywateli RP

Krajowa Rada Sądownictwa wznawia posiedzenie plenarne. Wcześniej policja usunęła grupę Obywateli RP, którzy blokowali salę obrad Rady. [czytaj więcej]

KRS ma swoją siedzibę w gmachu SGGW w Warszawie. Przewodniczący rady zwrócił się do zarządcy budynku z prośbą o umożliwienie normalnego funkcjonowania organu konstytucyjnego.  Rektor uczelni wydał zgodę na interwencję służb porządkowych.

W momencie blokady pracowały zespoły, które mają wyłonić sędziów Sądu Najwyższego. W kontekście próby zablokowania prac KRS pojawia się kwestia stałej siedziby.

– Chodzi tylko o to, ale to już jest kwestia administratora, żeby zabezpieczyć zarówno osoby jak i mienie. Proszę zwrócić uwagę: KRS jest organem konstytucyjnym. (…) Wydaje mi się, że sytuacje, które miały dzisiaj miejsce, mogą być początkiem dyskusji, aby upomnieć się o siedzibę dla tego organu – mówił Maciej Mitera, rzecznik KRS.

Obrady KRS miały rozpocząć się o godz. 10.00. Zgodnie z planem posiedzenia Rada ma wyłonić kandydatów do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Do obsadzenia w tej izbie jest siedem wakatów sędziowskich.

RIRM

drukuj