fot. facebook.com/prawicarzeczypospolitej/

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: F. Timmermans swoimi działaniami przeciwko Polsce chce pokazać swoje zaangażowanie

„Frans Timmermans działaniami wymierzonymi w Polskę chce uzasadnić swoją aktywność, zaangażowanie, kierowane do swoich potencjalnych sojuszników – socjalistów, liberałów, postkomunistów czy zielonych – którzy zapewne poprą jego kandydaturę w nadchodzących wyborach” – powiedział we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Krzysztof Kawęcki, prezes Prawicy RP.

Ministrowie ds. europejskich mają zająć się kwestią związaną z praworządnością w Polsce. Odnosząc się do tego dr Krzysztof Kawęcki powiedział, że „mamy sytuację, w której Komisja Europejska cały czas kieruje się względami politycznymi, a szczególnie osoba wiceszefa komisji Fransa Timmermansa prezentuje nie merytoryczne, a polityczne stanowisko”.

– W kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego ten proces będzie trwał. On się raczej nie zakończy z dwóch powodów. Po pierwsze, Frans Timmermans wygłosił gotowość kandydowania na funkcję szefa KE w przyszłym Parlamencie. Musi tutaj oczywiście uzyskać wsparcie przede wszystkich eurolewicy, dlatego że poszczególne frakcje parlamentarne zgłaszają – zgodnie z wymogami traktatu lizbońskiego – przed wyborami do europarlamentu swoich kandydatów na szefów Komisji. I Timmermans ma poważnego kandydata w postaci Manfreda Webera, który jest kandydatem chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej. Wydaje się, że jest on zdecydowanym faworytem, ponieważ EPL jest frakcją większościową i chyba ten stan zostanie utrzymany – zauważył prezes Prawicy RP.

– Zatem Frans Timmermans tego typu działaniami wymierzonymi w Polskę, chce uzasadnić swoją aktywność, zaangażowanie, kierowane do swoich potencjalnych sojuszników – socjalistów, liberałów, postkomunistów czy zielonych – którzy zapewne poprą jego kandydaturę – dodał.

Z drugiej strony jest również przekaz dla opozycji w Polsce, jakie hasła powinny dominować w tej kampanii wyborczej. To ma wzmacniać opozycję wokół proeuropejskich haseł, które mają koniecznie podkreślać zachowanie praworządności – kontynuował gość Radia Maryja.

– Takie zapewne przesłanie będzie prezentowane przez tzw. Koalicję Europejską zawiązaną przez Platformę Obywatelską, w której znajduje się również Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowoczesna czy też Zieloni. Są pewne obiektywne kwestie związane z tym, że ta sprawa nie zostanie rozwiązana wcześniej przez Komisję Europejską, chociażby z tego powodu, że dla Unii Europejskiej najważniejszym problemem jest kwestia brexitu. Pamiętajmy, że dopóki ten proces trwa, to Wielka Brytania nie jest pozbawiona prawa głosu. W ogóle, jeśli chodzi o Radę Europejską, to wniosek Komisji Europejskiej nie ma szans realizacji. Mamy tutaj jasną deklarację ze strony Węgier, a także Wielka Brytania popiera polskie stanowisko – wskazał dr Krzysztof Kawęcki.

Prezes Prawicy RP zaznaczył, że „opozycja operowała hasłem polexit, które okazało się zupełnie nieprawdziwe i one nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, co widać chociażby w sondażach. Jest to po prostu fałszywe”.

– Polacy doskonale sobie zdają z tego sprawę, że to nie jest scenariusz, który jest brany pod uwagę przez Prawo i Sprawiedliwość. Nie jest on prawdopodobny i to tylko wymysł opozycji. Stąd też być może próba powrotu pokazania przez unijnych dygnitarzy, żeby jednak akcentować kwestie praworządności. Proszę zauważyć, że ze strony unijnych dygnitarzy, instytucji unijnych nie padały zarzuty dot. polexitu pod adresem rządu, bo to jest niepoważne i nieprawdziwe – podkreślił.

Cała rozmowa z dr. Krzysztofem Kawęckim dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj