fot. PAP/Radek Pietruszka

Uwagi prezydenta ws. ustawy o KRS zostały uwzględnione

Uwagi prezydenta RP Andrzeja Dudy do noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej zostały uwzględnione w poprawkach do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym – informują posłowie PiS-u. Prezydent zaproponował w swym projekcie, by członków KRS Sejm wybierał większością 3/5 głosów.

Prezydent zapowiedział, że nie podpisze nowej ustawy o Sądzie Najwyższym jeśli wcześniej nie zostanie uchwalona, proponowana przez niego zmiana w ustawie o KRS.

Poseł PiS-u Mark Ast zaznacza, że dopiero praktyka pokaże czy propozycja prezydenta się sprawdzi.

– Jeżeli dojdzie do takiego klinczu w wyborze członku KRS, to będzie znaczyć, że ta propozycja nie do końca się sprawdziła. Jeżeli sprawnie uda się przeprowadzić wybór, osiągając porozumienie w parlamencie, to będzie znaczyć, że prezydent miał rację – podkreśla parlamentarzysta.

Dziś  Sejm skierował projekt o Sądzie Najwyższym do dalszych prac w sejmowej komisji sprawiedliwości. Posłowie zgłosili do niego ponad tysiąc poprawek z czego część stanowią poprawki samych wnioskodawców – posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Tymczasem lider PO Grzegorz Schetyna zaapelował do prezydenta, aby zawetował trzy ustawy: o KRS, ustroju sądów powszechnych i obecnie procedowaną ustawę o Sądzie Najwyższym.

RIRM

drukuj