Polacy z gwarancją pozostania w W. Brytanii

Chcemy, by Polacy mieli pewność, że mogą zostać w Wielkiej Brytanii – zapewniła Caroline Nokes, brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych. Internetowy system rejestracji migrantów ma być prosty i przyjazny użytkownikom. Wszyscy obywatele Unii Europejskiej będą musieli wypełnić wniosek dostępny w 23 językach, w tym po polsku. We wniosku  potwierdzą swoją tożsamość, pobyt w Wielkiej Brytanii oraz złożą oświadczenie, że nie byli karani.

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes ma nadzieje, że szczegóły procesu rejestracji obywateli UE „upewnią Polaków i ich rodziny, że nadal mogą żyć w Wielkiej Brytanii” po Brexicie. Nie muszą się też obawiać o swoje funkcjonowanie na Wyspach.

„Porozumienie, które osiągnęliśmy z UE w marcu, zapewni, że prawa polskich obywateli w Wielkiej Brytanii pozostaną z grubsza takie same, jeśli chodzi o dostęp do opieki zdrowotnej, do zasiłków i systemu emerytalnego. Zostaną one potwierdzone w brytyjskim prawie, co oznacza, że możecie spokojnie żyć wiedząc, że one się nie zmienią” – wskazała wiceminister Caroline Nokes.

Polityk podkreśliła, że trzy miliony obywateli Unii Europejskiej, w tym milion Polaków, wybrało Wielką Brytanię na swój dom i wnosi swój wkład w rozwój tkanki społecznej tego kraju.

Kancelaria premiera – Home Office – przedstawiła założenia nowego systemu, w którym będą mogli rejestrować się migranci z Unii, chcący dalej żyć na Wyspach po Brexicie. Konieczna będzie odpowiedź na trzy proste pytania. Będzie to można zrobić nawet na smartfonie. Po pierwsze, będą musieli udowodnić swoją tożsamość. Po drugie, wykazać, że nie mają kryminalnej przeszłości. Po trzecie, potwierdzić, że faktycznie przebywają na terenie Wielkiej Brytanii.

Cała operacja obejmuje około 3,5 mln mieszkających na Wyspach obywateli innych krajów Unii, w tym aż ok. milion Polaków.  Wszystko potrwa około 2 lat. Koszty rejestracji to 65 funtów dla osoby dorosłej i 32 funty dla dziecka poniżej 16. roku życia. Formalna decyzja będzie zapadała w większości przypadków w ciągu dwóch tygodni, a urzędnicy zostaną poinstruowani, aby rozpatrywać wnioski z przychylnością wobec osób je składających. Brak rejestracji przed 30 czerwca 2021 r. będzie mógł skutkować uznaniem pobytu danej osoby w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl