Nowa Ewangelizacja: Obrady Zespołu – w Warszawie

Dziś w Warszawie zakończy trzydniowe prace Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę, gdy w Rzymie biskupi przystąpili do obrad w ramach Synodu na temat Nowej Ewangelizacji. 

Przewodniczący Zespołu bp Grzegorz Ryś podzielił się doświadczeniem z przygotowań do ewangelizacji Krakowa. Odbędzie się ona na Stadionie Cracovii i w Sanktuarium w Łagiewnikach od piątku 19 października do niedzieli 21 października. Ewangelizować będzie ponad 50 różnych wspólnot. Do mieszkańców Krakowa organizatorzy wysłali 600 tysięcy zaproszeń. Plakaty na ulicach, ulotki, eventy w centrum miasta, piosenka „Bliżej, mocniej, więcej” czy spoty reklamowe telewizyjne i radiowe, to przykłady zastosowania nowych metod i kanałów głoszenia Ewangelii – o nich opowiadał bp Ryś w czasie spotkania w Warszawie.

Na każdym spotkaniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji podejmowane są analizy, jak głosić dziś Dobrą Nowinę zarówno w skali regionów, jak i we wspólnotach lokalnych. Członkowie Zespołu proponują stosowanie nowych metod głoszenia i profesjonalnej komunikacji w nowej ewangelizacji. Tworzenie platformy wymiany doświadczeń i dzielenia się pomysłami na prowadzenie nowej ewangelizacji jest przedmiotem ciągłych prac Zespołu nad dziełem krzewienia wiary.

Zespół ds. Nowej Ewangelizacji debatował także nad aktualizowaniem bazy danych na temat środowisk nowej ewangelizacji. Kolejne podmioty chcą bowiem pozostawać w łączności z Zespołem ds. Nowej Ewagelizacji i budować ogólnopolskie środowiska dla tych działań. Obecnie jest już w bazie niemal 350 takich środowisk. Widzialnym znakiem pracy Zespołu stały się również wydane już materiały duszpasterskie na rok wiary „Porta Fidei”. Ukazały się one drukiem w ramach Serii Nowej Ewangelizacji.

Owocem pracy Zespołu są ponadto podjęte działania w kierunku realizacji różnych inicjatyw ewangelizacyjnych w najbliższych miesiącach. Członkowie Zespołu chcą podjąć współpracę ze wspólnotami w innych krajach (USA, Portugalia, Włochy itp.). Wspólnie z nimi podejmować będą dzieło nowej ewangelizacji i wymieniać się doświadczeniami.

Zespół podjął też prace nad rekolekcjami dla różnych grup w Kościele, nowymi metodami, środkami, sposobami i lokalnymi inicjatywami ewangelizacyjnymi w Polsce.

W trakcie spotkania członkowie Zespołu rozpoczęli prace nad II. Kongresem Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się we wrześniu 2013 roku w Warszawie pod hasłem „Nowa parafia dla nowej ewangelizacji”.

W ostatnim dniu zebrania członkowie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji spotkali się także z przedstawicielami kurii diecezjalnych i prowincji, aby podjąć wspólnie prace nad dziełem rozkrzewiania nowej ewangelizacji we wszystkich miejscach w Polsce w Roku Wiary. Biskupi i wyżsi przełożeni zakonni żywo odpowiedzieli na prośbę Zespołu o powołanie osób odpowiedzialnych w diecezjach i zakonach za rozkrzewianie nowej ewangelizacji w swoich środowiskach. W spotkaniu z Zespołem wzięło udział 70 osób.

Spotkanie w Warszawie było także okazją do podsumowania I. Kongresu Nowej Ewangelizacji. Odbył się on w dniach od 28 do 31 lipca w Kostrzynie n. Odrą. Wzięło w nim udział ponad 1200 uczestników. Kongres był także transmitowany online w Internecie. Systemy statystyczne odnotowały wówczas ponad 300 tysięcy unikalnych wejść internautów w szczytowym momencie trwania Kongresu.

Rok Wiary w całym Kościele katolickim rozpoczyna się w czwartek 11 października.

RIRM/KEP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl