Posynodalne spotkanie Episkopatu

Episkopat Polski spotka się na nadzwyczajnym zebraniu posynodalnym. Odbędzie się ono po zakończeniu czterodniowych rekolekcji, które biskupi rozpoczynają w poniedziałek na Jasnej Górze.

To pierwsze spotkanie biskupów z przewodniczącym ks. abp. Stanisławem Gądeckim po synodzie o rodzinie, który odbył się w październiku w Rzymie. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zdecydowanie wystąpił przeciwko odbiegającym od nauczania Kościoła poglądom, jakie pojawiały się na synodzie, teraz przekaże biskupom informacje na temat przebiegu synodalnych prac.

– Jesteśmy dumni, cieszymy się, że przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odegrał tak ważną rolę na zgromadzeniu, które zajmowało się problematyką rodziny – podkreśla ks. bp Wiesław Mering. Ordynariusz włocławski zwraca uwagę na dokument końcowy, który potwierdził, że Kościół nie dostosuje się do kontrowersyjnych oczekiwań wiernych, i że jego zadaniem jest strzec Ewangelii. – Mamy głosić Chrystusa, a troska o rodzinę musi być wpisana w każde działanie duszpasterskie Kościoła – przypomina ks. bp Wiesław Mering, odwołując się do adhortacji o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym „Familiaris consortio”. – Nie można schlebiać gustom pewnych grup, ale trzeba chronić, wspierać, promować rodzinę, która jest środowiskiem życia i miłości. Nie ma innej drogi, każda inna droga byłaby zafałszowaniem nauki Chrystusa – ocenia ks. bp Mering. Zaznacza, że im więcej pojawia się pytań i problemów dotyczących rodziny, tym bardziej zdecydowane musi być głoszenie Ewangelii. Odejście od absolutnej wierności nauce Chrystusa byłoby sprzeniewierzeniem się posłannictwu, które stanowi istotę pracy duszpasterskiej każdego biskupa, księdza, a także świeckich.

Ksiądz arcybiskup Gądecki zapowiedział, że podczas listopadowego spotkania przedstawi biskupom m.in. działania, jakie należy podejmować w ciągu najbliższego roku, by przygotować również Kościół w Polsce do drugiej części synodu o rodzinie (planowanej na jesień 2015 r.). Mają być organizowane m.in. liczne sympozja naukowe, w swej tematyce dotyczące szczególnie punktów spornych, jakie pojawiły się na synodzie.

Przed sesją, w poniedziałek, biskupi na Jasnej Górze rozpoczną czterodniowe rekolekcje. Tegoroczne nauki rekolekcyjne głosić będzie ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz, kierownik Zakładu Teologii Patrystycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl