Papież kanonizował sześcioro błogosławionych

Zbawienie nie zaczyna się od wyznania królewskości Chrystusa, ale od naśladowania dzieł miłosierdzia, poprzez które On zrealizował Królestwo – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Papież w niedzielę, podczas uroczystej Eucharystii na Placu św. Piotra, ogłosił świętymi sześcioro błogosławionych. W homilii Ojciec św., nawiązując do uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, mówił o Nim, jako o Dobrym Pasterzu. Papież stwierdził, że i my jesteśmy wezwani do bycia pasterzami. „Nie możemy oddalać się od tego wzoru, jeśli nie chcemy stać się najemnikami” – przestrzegał Ojciec św.

Papież dodał, że Lud Boży posiada niezawodne wyczucie w rozeznaniu dobrych pasterzy i uznania ich różnicy w porównaniu z najemnikami. To, czy wejdziemy do Królestwa Niebieskiego, zależy od tego, czy staniemy po stronie brata, który prosi o chleb, ubranie, gościnność i solidarność – wyjaśnił Papież Franciszek.

–  Pod koniec życia będziemy sądzeni z miłości, z bliskości i czułości okazywanej braciom. Od tego będzie zależało nasze wejście lub nie do Królestwa Bożego, nasze umiejscowienie po jednej lub drugiej stronie. Jezus, swoim zwycięstwem, otworzył nam swoje królestwo, ale od każdego z nas zależy, czy tam wejdziemy, już poczynając od tego życia, stając się konkretnie bliźnim dla brata, który prosi o chleb, ubranie, gościnę, solidarność. I jeśli naprawdę będziemy kochać tego brata lub siostrę, będziemy czuli się przynagleni, by dzielić z nim lub z nią to, co mamy najcenniejszego, czyli samego Jezusa i Jego Ewangelię – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Ojciec św. dokonał kanonizacji czterech Włochów: Jana Antoniego Fariny, Ludwika z Casori, Mikołaja z Longobardi i Amata Ronconiego oraz dwojga członków Kościoła obrządku syromalabarskiego z Indii – Cyriaka Eliasza Chavary od Świętej Rodziny i Eufrazji od Świętego Serca Jezusowego. Papież Franciszek powiedział, że każda z tych osób odpowiada z nadzwyczajną kreatywnością na przykazanie miłowania Boga i bliźniego.

Pope Francis: Canonization Mass

– Poświęcali się nie szczędząc sił w służbie najbardziej opuszczonym, troszcząc się o ubogich, chorych, starszych, pielgrzymów. Ich umiłowanie najsłabszych i ubogich było odbiciem i miarą bezwarunkowej miłości do Boga. Istotnie poszukiwali i odnaleźli miłość w mocnej i osobistej relacji z Bogiem, z której wypływa prawdziwa miłość do bliźniego. Dlatego w godzinie sądu usłyszeli to słodkie zaproszenie: “Pójdźcie błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie  królestwo przygotowane dla was od założenia świata” – powiedział Papież.

W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Ojciec św. zwrócił się do Włochów. Życzył, by przykład czterech świętych był pomocą dla umiłowanego narodu włoskiego w ożywianiu ducha współpracy i zgody na rzecz dobra wspólnego, a także wsparciem, by patrzeć w przyszłość z nadzieją, ufając w bliskość Boga.

Była to druga tego rodzaju uroczystość w tym roku, po kanonizacji 27 kwietnia Papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl