fot. PAP

KEP przedstawi dokumenty ws. klauzuli sumienia

Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych przedstawi wkrótce dokument nt. klauzuli sumienia. Prezentacja odbędzie się w czwartek w gmachu Sekretariatu KEP w Warszawie.

Dokument broni prawa pracowników Służby Zdrowia do powoływania się na klauzulę sumienia. Jest to opracowanie polemiczne wobec stanowiska Komitetu Bioetycznego Polskiej Akademii Nauk.

Zespół KEP przypomina, że „klauzula sumienia” to prawo człowieka do kierowania się sumieniem w wyborach moralnych, nie tylko w życiu prywatnym, ale także społecznym i zawodowym. Także Konstytucja RP gwarantuje poszanowanie sumienia i osobistych przekonań każdego człowieka.

Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN stwierdza, że „klauzula sumienia nie może być używana jako instrument narzucania innym, a w szczególności pacjentowi, żywionych przez przedstawiciela zawodu medycznego przekonań moralnych”.

Bioetyk ks. prof. Paweł Bortkiewicz mówi, że dziś eliminuje się rangę sumienia człowieka w przestrzeni moralności. Dlatego należy się spodziewać, że Episkopat przypomni i umocni stanowisko w tej sprawie.

– Episkopat przypomni rangę sumienia, która jest bardzo mocno określona w dokumentach Kościoła. Warto przypomnieć, że w dokumentach poczynając od Soboru Watykańskiego II, konstytucji „Gaudium et spes” przez Encyklikę „Veritatis Splendor”, Katechizm Kościoła Katolickiego przypomina się, że sumienie jest sanktuarium człowieka w którym spotyka się on sam na sam z Bogiem, z Jego głosem. Jest to przestrzeń święta. Wiemy także, że w przestrzeni etyki laickiej, w sposób często przesadny, dowartościowywane jest sumienie. Tym bardziej dziwi w tym wypadku to deptanie rangi sumienia w przestrzeni moralności. Tam gdzie nie ma sumienia, wolności sumienia trudno mówić o tym, żeby istniała przestrzeń moralności – zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Według jednej z agencji informacyjnych, jeszcze przed wakacjami Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych opublikuje także dokument nt. transplantologii.

RIRM

drukuj