Brońmy prof. Chazana przed szykanami

Nie ustają szykany względem prof. Bogdana Chazana, lekarza, który powołując się na klauzulę sumienia odmówił zabicia dziecka nienarodzonego. Zwolniony przez Hannę Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska dyrektora szpitala prof. Chazan jest atakowany, nie tylko przez lobby proaborcyjne, ale również przez ministra zdrowia.

„Jeżeli ktoś chce stosować swoje dogmaty religijne w prawie, to powinien przenieść się do Iranu” – w taki sposób minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odniósł się do postawy prof. Chazana.

Środowiska wspierające postawę lekarza alarmują, że celem ataków jest zastraszenie medyków oraz zobowiązanie ich do udziału w tzw. aborcji, a tych, którzy odmówią pozbawić pracy. Może dojść do tego, że lekarze będą zmuszeni deklarować ateizm.

Dr n. med. Anna Gręziak, były prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich podkreśliła, że wolność sumienia i podstawowe prawa człowieka są ugruntowane m.in. w kulturze i prawie. Działania i słowa władz wobec prof. Bogdana Chazana są skandaliczne.

– Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz postąpiła niezgodnie z prawem. Ja już nie odnoszę się tutaj do przekonań religijnych, czy jakichkolwiek wartości, które ktoś wyznaje bądź nie, choć to deklaruje. (…) Wypowiedź ministra zdrowia świadczy o tym, że to on jest fundamentalistą i to jeszcze opowiadającym się po tej złej stronie. Świadczy to wyłącznie o nim. O godność człowieka upomina się Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, więc mówmy tu o człowieczeństwie, o godności, a nie mówmy tu o Arłukowiczu, który wydaje się, że z tymi wartościami nie ma nic wspólnego. Może trzeba by się zacząć modlić za niego, żeby stawał się człowiekiem – zaznacza dr Anna Gręziak.

W sieci trwa akacja zbierania podpisów m.in. do Ministra Zdrowia i prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. To ich decyzje i słowa przyczyniły się do masowej nagonki na lekarza – podkreślają organizatorzy akcji.

Apel do władz można podpisać na stronie StopSzykanom.pl, a także list z poparciem dla prof. Chazana za pośrednictwem Protesuj.pl.

RIRM

 

 

drukuj