fot. niedziela.pl

Trwa nagonka na prof. Chazana

Nie ustają ataki na prof. Chazana, który deklaruje, że nie pozwoli na zabijanie nienarodzonych dzieci. Pomimo wypełnienia przez profesora lekarskiego obowiązku wciąż trwa medialna nagonka, nieustające kontrole i polityczny atak na jego osobę.

Zaczęło się od odmowy dokonania tzw. aborcji, czyli zabicia dziecka poczętego i propozycji kompleksowej opieki lekarskiej zarówno nad maleństwem, jak i jego matką. Później jednak prof. Bogdana Chazana, który podpisał klauzulę sumienia, spotkały zmasowane ataki i kontrole urzędnicze. Środowiska lewicowo-libertyńskie zarzucają mu złamanie praw pacjenta. Sam profesor odpiera jednak pomówienia, i wskazuje, że przestrzegał praw, zarówno matki, jak i poczętego dziecka. Środowisko lekarskie, które popiera klauzulę sumienia, wskazuje na wytworzenie się pewnego niezwykle niebezpiecznego paradoksu, który to jednak decyduje o ludzkim życiu.

– Niszczenie życia jest działaniem zgodnym z prawem, a kiedy ktoś broni życia, ratuje dziecko, to działa niezgodnie z prawem. Jest to sytuacja po prostu orwellowska, jakiś świat alternatywny, coś co się nie mieści w normalnym pojęciu cywilizacji – zauważa dr Maciej Bartenczewicz. 

Klauzula sumienia jest zgodna z prawem i przysługuje każdemu lekarzowi. Jednak nie tylko ich prawo do powoływania się na nią jest naruszane. Przedstawicielom innych zawodów, związanych z szeroko pojętym lecznictwem, a także ratowaniem życia, także ogranicza się prawa.

To zawężanie, że „dla lekarza klauzula jest”, „dla pielęgniarki klauzula jest”, ale farmaceuta już nie ma prawa do klauzuli sumienia. W taką samą kategorię chciałoby się w tym momencie wtłoczyć urzędników państwowych. To może dotyczyć administracyjnego dyrektora szpitala, który nie jest lekarzem. On ma obowiązek wskazać inny ośrodek, innego lekarza, inny szpital który dokona zabicia dziecka – powiedział dr Maciej Bartenczewicz

Profesor Bogdan Chazan jest jedną z blisko 3 tys. osób związanych ze służbą zdrowia, które podpisały „Deklarację wiary”, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo Prawa Bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę „przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji”.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj