fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Wykład prof. Chazana: „Czy ochrona życia jest przestępstwem?”

W Duszpasterstwie Akademickim „Piątka” w Łodzi odbył się wykład prof. Bogdana Chazana na temat: „Czy ochrona życia jest przestępstwem?”. Spotkanie z lekarzem odbyło się w ramach cyklu: „Wolność drogą miłosierdzia”. Jego organizatorem są łódzkie Duszpasterstwo Akademickie „Piątka” oraz Fundacja Pro – Prawo do Życia.

Ginekolog został odwołany z funkcji dyrektora szpitala Świętej Rodziny w Warszawie za to, że odmówił zabicia chorego, nienarodzonego dziecka. Dopiero sąd musiał potwierdzić, że lekarz miał prawo powołać się na klauzulę sumienia.

Prof. Bogdan Chazan na przykładzie swoich trudnych doświadczeń mówił o konieczności ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Podkreślił, że żadne działania chroniące życie i sprzeciwiające się tzw. aborcji nie mogą być traktowane jako przestępstwo.

– Zaangażowanie się w obronę życia wskazuje na poziom naszego człowieczeństwa. To człowieczeństwo jest fundamentem naszego powołania, niezależnie od tego, o jakim powołaniu mówimy: czy rodzinnym, czy zawodowym – powiedział prof. Bogdan Chazan, były dyrektor Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie.

Podczas wykładu profesor poddał ocenie polski system prawny. Zaznaczył również, że wielu lekarzy ulega mentalności antykoncepcyjno-aborcyjnej i godzi się na zabijanie bezbronnych. Nasiąkają nią również młodzi lekarze.

– Widzę jak to jest w medycynie, jak przechodzi z mistrza na docenta. Jak przechodzi podejście, jak to wszystko się dziedziczy, jak to wszystko idzie w dół – podkreślał profesor.

Profesor Bogdan Chazan walczy obecnie w sądzie o przywrócenie go na stanowisko dyrektora stołecznego Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj