fot. wikipedia.org

Ordo Iuris walczy o uchylenie immunitetu Leszka Millera

Już 9 miesięcy trwają starania o uchylenie immunitetu Leszka Millera. Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris chce, by lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej odpowiedział karnie za to, że zniesławił prof. Bogdana Chazana.

Podczas audycji w polskim radiu Miller nazwał byłego dyrektora szpitala św. Rodziny „religijnym psychopatą” i stwierdził, że swymi działaniami lekarze tacy jak profesor „stanowią zagrożenie dla życia kobiet”.

Prawnicy z Ordo Iuris wobec szefa sojuszu wnieśli prywatny akt oskarżenia. Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa zawiesił postępowanie ze względu na immunitet Millera.

Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich, która mogłaby go uchylić, nie zrobiła tego. W efekcie postępowanie nie może ruszyć – wyjaśnia mec. Bartosz Lewandowski z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

– Wiek terminu przedawnienia karalności czynu pana Millera powoli upływa – wobec powyższego, wystąpiliśmy ponownie z pismami do marszałka sejmu, aby przyspieszyć tę procedurę. Mamy wrażenie, że ten wniosek specjalnie nie jest rozpoznawany. W chwili obecnej rozpoznawane są wnioski z marca, kwietnia 2015 roku, natomiast nasz wniosek leży cały czas w szufladzie. Ponadto były działania parlamentarzystów, żeby zwrócili się do ministra sprawiedliwości, jak również do ministra spraw wewnętrznych, Prokuratora Generalnego, aby zadać pytanie marszałkowi sejmu i przedsięwziąć jakieś czynności, które by skutkowały uchyleniem, albo przynajmniej rozpoznaniem wniosku o uchylenie immunitetu panu Millerowi – mówi prawnik.

W sprawie uchylenia immunitetu Millera na stronie www.protestuj.pl można podpisać petycję internetową.  Jest ona skierowana do marszałka sejmu i przewodniczącego sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Dotychczas zebrano blisko 10 000 podpisów.

RIRM

drukuj