Ocalone życie

Profesor Bogdan Chazan zdecydował w maju o przyjęciu do Szpitala im. Świętej Rodziny 20-letniej Ukrainki chorej na białaczkę. Kobieta była w ciąży. Jak informuje „Nasz Dziennik” na Ukrainie lekarze nie chcieli jej leczyć, w Polsce urodziła dziecko i przeszła już kilka chemioterapii.

Kiedy Swietłana Demediuk dowiedziała się, że jest chora na ostrą białaczkę, była w 22. tygodniu ciąży. Lekarze z Kijowa powiedzieli rodzicom, że dziecko nie przeżyje. Nie chcieli też podjąć się leczenia kobiety, dopóki nie zdecyduje się ona na zabicie swojego nienarodzonego dziecka – przeprowadzenie tzw. aborcji było warunkiem rozpoczęcia terapii antynowotworowej.

Swietłana i jej mąż nie zgodzili się na to i zaczęli szukać pomocy gdzie indziej. Pomoc znaleźli w maju w Szpitalu im. Świętej Rodziny. Profesor Bogdan Chazan, który wtedy jeszcze pełnił funkcję dyrektora placówki, przyjął matkę i dziecko oraz zapewnił im bezpłatną opiekę medyczną. Dzięki decyzji dyrektora Chazana udało się również przyspieszyć procedury niezbędne do wystawienia wizy przez polskiego konsula.

Bezpośrednią opiekę nad Swietłaną i jej dzieckiem przejął zaś dr Paweł Kubik, wicedyrektor ds. lecznictwa Szpitala im. Świętej Rodziny. Ponieważ ze względu na białaczkę u matki, dziecko musiało się urodzić wcześniej i wymagało dodatkowej opieki, kobieta została skierowana do Instytutu Matki i Dziecka. Decyzja prof. Chazana o przyjęciu Ukrainki do placówki przy ul. Madalińskiego, a potem o skierowaniu do Instytutu Matki i Dziecka, uratowała życie jej dziecku.

W momencie porodu mała Nikola ważyła tylko 0,5 kilograma. Dziecko jest skrajnym wcześniakiem, karmionym głównie sondą, nieoddychającym w pełni samodzielnie. Z dnia na dzień stan dziewczynki jednak się poprawia, kilka dni temu ojciec dziecka poinformował, że po raz pierwszy Nikola została nakarmiona butelką. Dziewczynka przybiera też na wadze, co daje nadzieję na znaczącą poprawę stanu jej zdrowia. Mama Nikoli rozpoczęła już trzecią turę chemioterapii. Obecnie czeka na dawcę szpiku kostnego.

 

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl