fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

PO blokuje międzynarodowe śledztwo ws. Smoleńska?

Eurodeputowani z PO kolejny raz zablokowali apel o międzynarodowe śledztwo w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem.

W przyszłym tygodniu europarlament wezwie Rosję do zwrotu wraku TU-154M i czarnych skrzynek. W apelu nie znajdzie się jednak wzmianka o wszczęciu śledztwa.

Według nieoficjalnych informacji – na taki zapis była już wstępna zgoda wszystkich ugrupowań w PE. Europoseł Karol Karski podkreśla, że postawa deputowanych PO jest zupełnie niezrozumiała.

– Już raz głosowali przeciwko wprowadzeniu tego punktu do rezolucji, która była niedawno przyjmowana w PE. Uzyskali przy tym wsparcie swoich niemieckich przyjaciół z klubu EPP. Myślę, że to nie jest dobra droga, żeby Platforma wykorzystywała swoje kontakty międzynarodowe do utrudniania wyjaśnienia wszystkich przyczyn tej katastrofy. O wiele lepiej dla Polski mogłyby być spożytkowane te kontakty, które posłowie PO posiadają w UE – podkreśla europoseł Karol Karski.

Zainteresowanie zagranicznych eurodeputowanych katastrofą smoleńską zwiększa sprawa zestrzelonego malezyjskiego boeinga.  Ostatnio wyszło na jaw, że rosyjski ministerstwo obrony narodowej sfałszowało zdjęcia satelitarne przedstawiające historię zestrzelenia samolotu.

RIRM

drukuj