Premier: Będziemy dalej domagać się zwrotu wraku Tu-154M

Polska będzie się nadal intensywnie domagać zwrotu wraku Tu-154M – oświadczyła premier Beata Szydło po przeglądzie resortu spraw zagranicznych.

Na wspólnej konferencji z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim premier zaznaczyła, że polska już w 2016 roku intensywnienie działała, by szczątki Tupolewa wróciły do naszego kraju.

– Zabiegi dyplomatyczne trwały przez cały ubiegły rok. Będziemy dalej intensywnie domagać się zwrotu wraku polskiego samolotu – najważniejszego dowodu katastrofy smoleńskiej i też własności polskiego państwa. Na pewno te działania, które zostały już rozpoczęte, będą cały czas kontynuowane – powiedziała premier Beata Szydło.

Minister spraw zagraniczny Witold Waszczykowski powiedział, że dokumenty, które przejrzał w 2010 r., nie wskazują, aby poprzednia dyplomacja polska „podniosła wtedy prośbę o zwrot wraku”. Witold Waszczykowski zaznaczył też, że szanse na odzyskanie wraku są coraz mniejsze.

23 grudnia ubiegłego roku na dorocznej konferencji prasowej prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że zwrot wraku nie jest możliwy, dopóki Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej będzie prowadził śledztwo.

RIRM

drukuj