fot. twitter.com/KDPawlowska

Dyskusja nad wypowiedzeniem przez Polskę konwencji stambulskiej. K. Pawłowska: W państwach, w których przyjęto perspektywę walki z przemocą opartą na gender-based violence – odsetek przemocy wobec kobiet jest najwyższy 

Burzliwa dyskusja towarzyszyła pierwszemu czytaniu obywatelskiego projektu, którego celem jest wypowiedzenie przez Polskę konwencji stambulskiej. Posłowie nad projektem „Tak dla rodziny, nie dla gender” debatowali w środę w Sejmie. „Wszelkie badania świadczą o tym, że w państwach, w których przyjęto perspektywę walki z przemocą opartą na gender-based violence (tłum. przemoc ze względu na płeć) – odsetek przemocy wobec kobiet jest najwyższy“ – informuje Karolina Pawłowska z Ordo Iuris.

Koalicja Obywatelska, Lewica oraz Polska 2050 chcą odrzucenia projektu „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Do dalszych prac nad nim przekonuje Prawo i Sprawiedliwość, a za wypowiedzeniem całej konwencji stambulskiej jest Konfederacja. Polskie Stronnictwo Ludowe nie zajmuje z kolei stanowiska i daje posłom „wolną rękę”.

https://twitter.com/DariuszMatecki/status/1372251991318093827

Obywatelski projekt ustawy zakłada wyrażenie zgody na wypowiedzenie konwencji stambulskiej i zobowiązanie rządu do opracowania międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. W tym celu miałby zostać powołany specjalny zespół, którego kadencja trwałaby trzy lata, zaś w jego skład mieliby wejść przedstawiciele resortów spraw zagranicznych, sprawiedliwości, rodziny, a także m.in. reprezentanci organizacji pozarządowych i Kościołów.

Autorzy obywatelskiego projektu przekonują, że tzw. konwencja antyprzemocowa, opierając się na ideologicznych założeniach geneder, nie chroni de facto przed przemocą. Wskazują, że konwencja stambulska nie bierze pod uwagę, iż źródłami przemocy są m.in. narkotyki oraz pornografia. Jednocześnie dokument podważa podstawowe wartości, takie jak rodzina oparta na małżeństwie kobiety i mężczyzny.

https://twitter.com/PiotrUscinski/status/1372183595960434692

O tym mówiła w Sejmie Karolina Pawłowska, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.

– Wszelkie badania – począwszy od badań Agencji Praw Podstawowych, poprzez badania OECD z  2018 roku, a także badania Światowej Organuizacji Zdrowia (WHO) opublikowane zaledwie tydzień temu – świadczą o tym, że w państwach, w których przyjęto perspektywę walki z przemocą opartą na gender-based violence (tłum. przemoc ze względu na płeć) – odsetek przemocy wobec kobiet jest najwyższy. Natomiast w państwach, takich jak Polska, które tej perspektywy jeszcze nie stosują albo się od niej dystansują, przemoc wobec kobiet jest na stosunkowo niskim poziomie – akcentowała Karolina Pawłowska.

W związku ze zgłoszonymi w debacie wnioskami Sejm w głosowaniach – zapewne 30 marca – rozstrzygnie, czy projekt trafi do dalszych prac w komisji.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl