fot. twitter.com/JBieleckiRz

Ordo Iuris: Zgłosiliśmy szereg przypadków wandalizmu; w toku kilkanaście spraw dotyczących m.in. obrazy uczuć religijnych

Zgłosiliśmy szereg przypadków wandalizmu, w toku jest przynajmniej kilkanaście spraw dotyczących naruszenia przepisów mówiących o obrazie uczuć religijnych lub przeszkadzaniu w wykonywaniu aktu religijnego – przekazał Instytut Ordo Iuris, nawiązując do toczących się obecnie protestów.

Demonstracje w całej Polsce odbywają się od ubiegłego czwartku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie chorych nienarodzonych dzieci.

W nawiązaniu do protestów Instytut Ordo Iuris przekazał, że w ostatnim tygodniu do jego Centrum Interwencji Procesowej wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z całej Polski związanych z „atakami na kościoły”.

„Na chwilę obecną Instytut zgłosił szereg przypadków wandalizmu, natomiast w toku jest przynajmniej kilkanaście spraw, związanych z naruszeniem m.in. art. 196 KK, art. 195 KK czy art. 288 KK” – podano w specjalnym oświadczeniu.

W art. 196 Kodeksu karnego mowa o obrazie uczuć religijnych, art. 195 dotyczy „złośliwego przeszkadzania publicznemu wykonywaniu aktów religijnych”, natomiast w art. 288 mowa o zniszczeniu mienia. Instytut podkreślił, że każdy przypadek „noszący znamiona chrystianofobii” jest rozpatrywany indywidualnie.

W związku z „narastającymi aktami przemocy oraz wandalizmu” prawnicy Instytutu przygotowali poradnik prawny dotyczący tego, jak postępować w przypadku ataków na symbole religijne i miejsca sprawowania kultu. Organizacja przypomniała też, że będąc świadkiem czynu zabronionego należy powiadomić stosowne służby.

W ramach akcji „Słowo na Niedzielę” zainicjowanej przez Ogólnopolski Strajk Kobiet w ubiegłą niedzielę, protesty organizowane były przed kościołami, a także w ich wnętrzach. W niektórych miejscach doszło do przepychanek z kontrmanifestantami, zwykle należącymi do organizacji narodowych. W środę hasła i symbole strajku umieszczono na budynku PAST-y przy ul. Zielnej w Warszawie, gdzie mieści się m.in. biuro Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

W piątek na Twitterze prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski udostępnił zdjęcie z wulgarnymi napisami pod adresem swojej organizacji oraz nagranie z protestu w Krzeszowicach, na którym jeden z demonstrujących mówił, że pokojowe manifestacje „niestety nie robią na rządzących żadnego wrażenia”.

„Czy ktoś nazywa to jeszcze +protestem+? Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości? Czy ktoś chce jeszcze zapraszać Martę Lempart?” – napisał Jerzy Kwaśniewski.

PAP

drukuj