fot. pixabay.com

Fitch: Rating Polski bez zmian

Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.

Agencja Fitch oczekuje, że w 2022 roku polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 5,5 procent. Wskazuje na znaczący stopień jej odporności na efekty pandemii i wojny na Ukrainie. Analitycy spodziewają się hamowania wzrostu w drugiej połowie roku, kiedy wysoka inflacja i słabnący popyt zewnętrzny wpłyną na konsumpcję, inwestycje i eksport.

Fitch, który potwierdził rating Polski na poziomie „A-” z perspektywą stabilną, przypomniał, że nasz kraj jest w mniejszym stopniu – na tle Unii Europejskiej – narażony na kłopoty z dostawami energii. Analitycy zwracają uwagę na poważne inwestycje infrastrukturalne w tym obszarze, jakie były prowadzone w ostatnich latach. Dostrzegają obecność Baltic Pipe i nowych interkonektorów. Już teraz – ich zdaniem – nie widać negatywnych efektów odcięcia Polski od dostaw rosyjskiego gazu.

Według resortu finansów, Fitch zwraca uwagę na stosunkowo niski polski dług publiczny, w porównaniu do państw z podobnym ratingiem. Dodał, że podniesienie oceny będzie możliwe w przypadku trwałego spadku relacji długu publicznego do Produktu Krajowego Brutto, któremu będzie sprzyjał trwały wzrost gospodarczy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl