fot. twitter.com

Fitch: Wyższy szacunek wzrostu PKB Polski na rok 2018 – z 3,6 do 3,9 proc.

Agencja Fitch podwyższyła szacunek wzrostu PKB Polski na 2018 rok z 3,6 proc. szacowanym w grudniu do 3,9 proc.

W odniesieniu do 2017 roku, dynamika wzrosty ma nieco spowolnić. Mimo to – w opinii ekspertów – jej poziom będzie wysoki. Ubiegły rok zakończył się dla Polski wynikiem 4,6 proc. PKB.

Czynnikiem wspierającym na ten rok pozostanie popyt wewnętrzny. Niewielkie spowolnienie ma mieć związek z ograniczeniem konsumpcji. Według Fitch z 4,7 proc. do 4 proc..

Zgodnie z prognozą agencji dodatni bilans odnotuje eksport. Przyczyni się do tego poprawa sytuacji w gospodarce eurolandu.

Ekonomista dr Grzegorz Piątkowski ocenia, że szacunki Fitch mogą zachęcać do inwestycji, na których Polska powinna się skupić.

– Ograniczenie popytu zewnętrznego wydaje się zjawiskiem pozytywnym, ponieważ strumień finansowania prawdopodobnie jest przekierowany do inwestycji. Inwestycje to właśnie ten element, o jaki powinniśmy dbać w najbliższym czasie. Szacunki Fitch wyglądają pozytywnie. Nawet jeśli rok do roku mogliśmy się spodziewać lepszych wyników, to przede wszystkim na tle wszystkich państw europejskich te wyniki są nadal wspaniałe. Wskazują też zagranicznym inwestorom, że u nas warto inwestować, a przecież ich przyciągnięcie było jednym z kluczowych celów polityki ekonomicznej rządu – podkreśla dr Grzegorz Piątkowski.

Analitycy z Agencji Fitch spodziewają się też, że Rada Polityki Pieniężnej stopniowo podwyższy stopy procentowe. Nastąpi to jednak w wolniejszym niż poprzednio prognozowano tempie. W 2018 roku o 50 punktów bazowych i o kolejne 75 w 2019 roku.

RIRM

drukuj