[TYLKO U NAS] B. Kownacki: Obecność wojsk USA powoduje, że wzrost gospodarczy w danym kraju jest do kilkudziesięciu procent wyższy

Obecność wojsk amerykańskich powoduje, że wzrost gospodarczy w danym kraju jest od kilkunastu do kilkudziesięciu procent wyższy – powiedział poseł Bartosz Kownacki. Były wiceszef MON powołał się tu na przygotowane wcześniej analizy. Polityk był pytany na antenie TV Trwam o tzw. Fort Trump.

Polski rząd podejmuje działania w celu utworzenia nad Wisłą stałej bazy wojsk amerykańskich. Władze są gotowe na wydanie 2 mld dol. na przygotowanie obiektów, w których stacjonowałyby sojusznicze wojska.

Krytycy twierdzą, że rząd chce kupować bezpieczeństwo płacąc Amerykanom. Poseł Bartosz Kownacki zwrócił uwagę, że wiele państw w Europie ponosi koszty takich inwestycji, m.in. Niemcy. Były wiceminister obrony podkreślił, że obecność wojskowa Amerykanów wpływa także wymiernie na gospodarkę.

Wzrost gospodarczy w danym kraju jest o kilkanaście do kilkudziesięciu procent wyższy. U nas najprawdopodobniej by to było nie np. 50 proc., bo już jesteśmy państwem bogatszym, ale dzięki temu, że jest ta obecność amerykańska, po pierwsze, łatwiej ściągnąć inwestycje, bo inwestor wie, że to jest kraj bezpieczny. Po drugie, amerykańscy żołnierze nie są ubodzy i korzystają z tego, że jest tu ta infrastruktura – chodzą do kina, robią zakupy, zwiedzają okoliczne miasta. Te pieniądze tu zostają. Są to dużo większe pieniądze niż te kilka miliardów złotych, które zainwestujemy, nie mówiąc już o naszym bezpieczeństwie – zaznaczył Bartosz Kownacki.

W Polsce stacjonuje dziś m.in. – na zasadzie rotacyjnej obecności – brygada amerykańskich wojsk lądowych. Ambasador USA Georgette Mosbacher, pytana na antenie RMF FM o Fort Trump, powiedziała, że amerykański sekretarz obrony jest przekonany o konieczności stałej obecności wojsk w Polsce.

Będziemy tu w przyszłości stacjonować – zapewniła Georgette Mosbacher.

Obecnie pracują dwa zespoły robocze, które omawiają różne warianty wzmocnienia stałej militarnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

RIRM

drukuj