Blisko 150 tys. Polaków wyjechało do Niemiec w 2015 roku

Niemal 150 tys. Polaków wyemigrowało w 2015 roku do Niemiec – podał „Die Welt”, powołując się na dane Federalnego Urzędu Migracji i Uchodźców (BAMF). Ze wszystkich krajów Unii Europejskiej do Niemiec przyjechało 685 tys. osób – dwukrotnie więcej niż do Wielkiej Brytanii.

Najliczniejszą grupę imigrantów w Niemczech stanowili w zeszłym roku Rumuni – 175 tys. Polacy zajęli drugie miejsce w tej statystyce z liczbą 148 tys. Dalej znaleźli się Bułgarzy – 72 tys., Chorwaci – 50 tys. i Węgrzy – 48 tys.

Saldo migracji z UE wyniosło 382 tys., co oznacza, że Niemcy były najpopularniejszym celem imigrantów.

Prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog, wskazuje, że to ze względu na Brexit imigranci  zamiast do Wielkiej Brytanii przybywają do Niemiec.

– Wielka Brytania przestała być tak atrakcyjna. Przecież jeszcze przed Brexitem pojawiały się w społeczeństwie brytyjskim głosy krytyczne wobec emigracji z Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej. To zaważyło zresztą na wyniku referendum. Prawdopodobnie ten strumień imigracji będzie się kierował bardziej ku Niemcom, niż tak jak było kiedyś – do Wielkiej Brytanii czy Irlandii – zaznacza prof. Zdzisław Krasnodębski.

Prawie 4/5 wszystkich imigrantów w Niemczech z krajów UE pochodzi z Europy Środkowej i Wschodniej. W Niemczech mieszka obecnie 4,1 mln obywateli innych krajów UE. W Wielkiej Brytanii jest ich 3,1 mln, a we Francji 2,2 mln. Imigranci pochodzą przede wszystkim z Polski, Rumunii i Bułgarii.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl