fot. PAP/EPA

B. Szydło w Hanowerze: Polska bezpieczna i z dobrymi zmianami dla przemysłu

Polska to kraj bezpieczny, w którym wprowadzane są dobre zmiany dla przemysłu i przedsiębiorczości – podkreśliła premier Beata Szydło na otwarciu targów przemysłowych w Hanowerze. Zapraszała do odwiedzenia Polski – kraju ludzi młodych, ambitnych i kreatywnych.

Szefowa polskiego rządu wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel wzięła w niedzielę udział w ceremonii otwarcia targów Hannover Messe. Premier w swym wystąpieniu mówiła, że Polska, która jest krajem partnerskim tegorocznej imprezy, jest dumna z tego tytułu.

Beata Szydło przekonywała, że Unia Europejska jest wielką wartością szczególnie dla Polski, która długo czekała na dołączenie do niej, dlatego dzisiaj należy wyciągnąć wnioski z tego, co się dzieje w UE, i zrobić wszystko, by żaden inny kraj nie zdecydował się na opuszczenie Wspólnoty.

„Nie bójmy się odważnych decyzji, szanujmy się wzajemnie” – apelowała, podkreślając rolę decyzji suwerennych państw.

Premier podkreśliła, że poszukiwanie nowatorskich rozwiązań jest Polakom szczególnie bliskie.

Nawiązała do przygotowanej i pokazanej przez Polskę artystycznej prezentacji, która poprzedziła jej wystąpienie.

„Mogliście państwo przed chwilą, w trakcie tego pięknego widowiska zobaczyć, jak na przestrzeni wieków Polacy wywierali wpływ na rozwój światowej nauki. Dzięki wizji, wiedzy, odwadze, determinacji, kreatywności Polacy naprzeciw przeciwnościom chcieli i potrafili zmieniać świat. Te cechy wciąż charakteryzują moich rodaków” – podkreśliła premier.

Jak podkreśliła Beata Szydło możemy pochwalić się wieloma sukcesami w dziedzinie wynalazczości, począwszy od wycieraczek samochodowych przez kamizelki kuloodporne po łazik marsjański czy metodę wytwarzania grafenu na skalę przemysłową. Jako przykład współczesnych polskich osiągnięć podała projekty Olgi Malinkiewicz, która opracowała nowatorską technologię wytwarzania ogniw fotowoltaicznych.

Szydło podkreśliła, że Polska chce pokazać, iż jest krajem młodym, odważnym, który się zmienia i ma ambicję, by równać do najlepszych.

„Dzisiaj Polska to kraj bezpieczny, w którym wprowadzane są dobre zmiany dla przemysłu i przedsiębiorczości” – zaznaczyła Beata Szydło.

Premier nawiązała też do wyników gospodarczych z ostatnich dni. Jak podkreśliła „Wiele z nich jest najlepszymi od siedmiu lat”.

Beata Szydło wskazała że, blisko 60 proc. Polaków ocenia swoją sytuację jako pozytywną. Według Szydło nie było tak dobrego przekonania wśród polskich rodzin od 1992 r.

„To jest efekt dobrych zmian, które wprowadzane są w Polsce od półtora roku, w czasie kiedy rząd, którym mam zaszczyt kierować, przygotował odważne propozycje dla biznesu i przedsiębiorców” – zaznaczyła.

Premier podkreśliła, że Unia Europejska jest wielką wartością, dla Polski tym bardziej, że musieliśmy długo czekać, by do niej dołączyć.

„Dzisiaj musimy wyciągnąć wnioski z tego, co dzieje się w UE, i zadać sobie pytanie, dlaczego Brytyjczycy podjęli decyzję o opuszczeniu naszego grona” – powiedziała szefowa Polskiego Rządu.

Premier przekonywała, że należy zrobić wszystko, by kolejnych takich decyzji już nie było.

Beata Szydło zaprosiła także na polską wystawę na targach, którą otworzy w poniedziałek rano razem z kanclerz Merkel. Polskie stanowisko zajmuje około 1,2 tys. metrów kwadratowych. Hasło przewodnie polskiej obecności na targach brzmi „Smart means Poland”.


 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj