fot. Paweł Palembas

W Polsce zachmurzenie umiarkowane, okresami duże

Jak informuje IMGW, nad Europa przeważać będą niże z układami frontów atmosferycznych, jedynie Europa południowa i częściowo środkowa znajdą się pod wpływem wyżu z centrami nad Bałkanami.

Polska będzie w zasięgu klina tego wyżu, ale od zachodu nasuwać się będzie zatoka niżu znad południowej Skandynawii, a nad zachodnią Polskę dotrze ciepły front atmosferyczny. Z południowego zachodu zacznie napływać cieplejsze, polarno-morskie powietrze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1003 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, zwłaszcza w północnej i wschodniej części kraju opady deszczu, a na południowym wschodzie początkowo także deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna przeważnie od 9 st. do 13 st., nieco chłodniej na północy i w rejonach podgórskich, około 7 st. Wiatr umiarkowany, porywisty, a na północnym zachodzie okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr w porywach do 60 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek na przeważającym obszarze zachmurzenie przeważnie umiarkowane, tylko na północy kraju duże i tam miejscami opady deszczu. Temperatura minimalna przeważnie od 3 st. do 6 st., tylko lokalnie na południu nieco chłodniej, około 1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, a na południu kraju południowy, w porywach lokalnie, do 70 km/h, a w Tatrach i w Bieszczadach do 110 km/h.

PAP/RIRM

drukuj