fot. flickr.com

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Na południowym wschodzie przelotne deszcze

Jak informuje IMGW, północno-zachodnia i częściowo południowa Europa będzie w zasięgu niżów. Nad pozostałym obszarem dominować będą wyże z centrami nad Atlantykiem i zachodnią Rosją. Polska będzie w zasięgu wyżu znad północno-zachodniej Rosji, tylko na południowym wschodzie kraju zaznaczy się wpływ płytkiego niżu z ośrodkiem nad Węgrami.

Wieczorem do krańców północno-zachodnich zbliży się linia zbieżności, która poprzedzać będzie front chłodny, związany z niżem z rejonu Morza Norweskiego. Nad południowo-zachodnią część Polski, z południowego zachodu, napłynie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego, a północno-wschodnia pozostanie w chłodniejszym powietrzu polarnym morskim.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa i będzie się wahać.

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, na południowym wschodzie okresami wzrastające do dużego i tam miejscami przelotne opady deszczu, a w górach także burze z opadami do 15 mm. Wieczorem na krańcach północno-zachodnich możliwy niewielki przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 25 st., 27 st. na wschodzie i północy kraju do 30 st. na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby, na wybrzeżu także umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. W czasie burz wiatr porywisty.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, na Podkarpaciu początkowo przelotne opady deszczu. Potem na zachodzie kraju stopniowy wzrost zachmurzenia do dużego, a w pasie od Pomorza Zachodniego przez Ziemię Lubuską po Dolny Śląsk miejscami przelotne opady deszczu, możliwe burze. Na wschodzie silne zamglenia, lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 16 st. do 19 st., chłodniej na północnym wschodzie i w miejscowościach podgórskich: od 13 st. do 15 st. Wiatr przeważnie słaby, na wybrzeżu także umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni, na krańcach północno-zachodnich skręcający na północno-zachodni. W sobotę zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego i miejscami przelotne opady deszczu, a w pasie od wschodniego Pomorza i wschodniej części Mazur przez Kujawy, centrum kraju po Śląsk Dolny i Opolski oraz w Karpatach także burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do o 20 mm. Temperatura maksymalna od 24 st., 26 st. na Pomorzu i krańcach zachodnich, 26 st. na krańcach wschodnich i na Mazurach, od 27 st. do 29 st. na pozostałym obszarze kraju i 30 st. na Śląsku Opolskim i Górnym. Chłodniej nad morzem: od 21 st. do 23 st. Wiatr słaby, na wybrzeżu także umiarkowany, północno-zachodni i północny, tylko na wschodzie zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W piątek w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 28 st. Wiatr słaby, południowo-wschodni. W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura minimalna 18 st. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. W sobotę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 29 st. Wiatr słaby, zmienny.

PAP/RIRM

drukuj