fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk

Polska pod wpływem układu niżowego

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia, południowo-wschodnia oraz zachodnia znajdzie się pod wpływem wyżów znad zachodniej Rosji i Atlantyku. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą niże. Polska będzie pod wpływem układu niżowego z ośrodkami nad Skandynawią i północnymi Włochami.

Od wybrzeża wschodniego po Dolny Śląsk będzie rozciągać się strefa frontu atmosferycznego. Na wschód od frontu napływać będzie powietrze zwrotnikowe, a na zachód od niego powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1004 hPa i będzie się wahać.

W czwartek na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu i burze, miejscami gwałtowne i z gradem. W czasie burz, zwłaszcza w pasie od Pomorza wschodniego i Warmii przez Wielkopolskę po Śląsk Dolny i Opolski, wysokość opadu miejscami do 40 mm. Temperatura maksymalna od 21 st., 23 st. na wybrzeżu do 32 st. w centrum i 37 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie kraju z kierunków południowych, na zachodzie z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

W nocy z czwartku na piątek na krańcach południowo-wschodnich zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu i burze, miejscami gwałtowne i z gradem. W czasie burz, zwłaszcza w pasie od Warmii i Mazur przez Wielkopolskę po Śląsk Dolny i Opolski, wysokość opadu do 40 mm, na Dolnym Śląsku lokalnie do 50 mm. Na północy kraju miejscami mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 15 st., 18 st. na północy do 20 st., 21 st. na południu. Wiatr we wschodniej połowie kraju słaby, zmienny, w zachodniej, wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h. W piątek we wschodniej połowie kraju zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. W zachodniej połowie zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu i burze, miejscami gwałtowne i z gradem. W czasie burz wysokość opadu lokalnie od 30 mm do 40 mm. Temperatura maksymalna od 21 st., 24 st. na wybrzeżu do 34 st. w centrum i 37 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby, na wschodzie z kierunków południowych, na zachodzie wiatr zmienny, z przewagą kierunków północnych. W rejonach burz porywy wiatru do 75 km/h.

PAP/RIRM

drukuj