Miejscami przelotne opady deszczu, możliwe burze z gradem

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na przeważającym obszarze Europy pogodę kształtować będzie rozległy wyż znad Atlantyku, jedynie centralna i wschodnia część kontynentu pozostanie w zasięgu płytkich niżów z frontami atmosferycznymi. Polska będzie pod wpływem zatoki związanej z niżem znad północnych Niemiec.

Nad obszarem naszego kraju, z południa na północ, przemieszczać się będzie układ frontów atmosferycznych. Wschodnia połowa kraju pozostanie w ciepłym powietrzu polarnym morskim, a na zachodzie w dalszym ciągu napływać będzie chłodniejsze i bardziej wilgotne powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie wolno spadać.

W środę zachmurzenie umiarkowane lub duże, miejscami przelotne opady deszczu i burze, możliwe burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm, w Wielkopolsce do 30 mm. Temperatura maksymalna od 20 st. w części zachodniej wybrzeża i krańcach zachodnich Polski do 28 st. na wschodzie kraju. Wiatr na ogół słaby, zmienny, na wybrzeżu okresami umiarkowany, w czasie burz silniejszy, północno-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami, głównie na południu i północnym wschodzie. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, głównie na obszarze od Pomorza Zachodniego przez centrum kraju po Podkarpacie. Prognozowana wysokość opadów do 25 mm na Pomorzu Zachodnim i Mazowszu. Na południu kraju gdzieniegdzie mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura minimalna od 13 st. do 17 st., chłodniej miejscami w rejonach podgórskich: od 10 st. do 12 st. Wiatr słaby, tylko na wybrzeżu okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich i północnych. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W czwartek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami na południowym wschodzie i wschodzie. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, głównie w północnej połowie kraju. Prognozowana wysokość opadów do 30 mm lokalnie na północnym zachodzie. Temperatura maksymalna od 19 st. na terenach podgórskich, 20 st. na wybrzeżu i krańcach zachodnich do 25 st. na wschodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, głównie z kierunków zachodnich i północnych. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W Warszawie w środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwe burze z gradem. Prognozowana suma opadów w trakcie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna około 28 st. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h. W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana suma opadów w trakcie burz do 20 mm. Temperatura minimalna 17 st. Wiatr słaby, zmienny. Podczas burz wiatr w porywach do 65 km/h. W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, możliwe burze. Prognozowana suma opadów w trakcie burz do 15 mm. Temperatura maksymalna 25 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Podczas burz wiatr w porywach do 65 km/h.

PAP/RIRM

drukuj