fot. twitter.com/DanielObajtek

D. Obajtek: W ciągu ostatnich 5 lat Orlen wypracował ponad 26 mld zł, a w czasie 8 lat rządów PO-PSL było to łącznie 2 mld 900 mln zł

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, odniósł się do krytyki ze strony Donalda Tuska. „W ciągu ostatnich 5 lat Orlen wypracował 26 mld 200 mln zł zysku, tymczasem w czasie 8 lat rządów PO-PSL było to łącznie 2 mld 900 mln zł” – napisał Daniel Obajtek na Twitterze. Ataki na prezesa Orlenu skomentował wicepremier Jacek Sasin. „Im bardziej Orlen się rozwija i widać, że jest bardzo dobrze dzisiaj zarządzany przez prezesa Daniela Obajtka i jego zespół, tym bardziej prezes Obajtek jest atakowany przez media, szczególnie sprzyjające opozycji i mające zagranicznych właścicieli” – zauważył wiceszef rządu.

Wcześniej były premier na antenie TVN podważał m.in. merytoryczne i etyczne kwalifikacje prezesa Orlenu. Donald Tusk ocenił, że Orlen pod władzą Daniela Obajtka rozrasta się, ale trudno mówić, by była to kwitnąca firma.

Z kolei w ubiegłym tygodniu „Gazeta Wyborcza” napisała, że Daniel Obajtek, gdy był wójtem Pcimia, chciał wykończyć firmę swojego wuja. Zdaniem gazety bezprawnie kierował „z tylnego siedzenia” konkurencyjną spółką, a później kłamał w tej sprawie przed sądem. Dowodem na to mają być nagrania.

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, odniósł się na antenie Radia Maryja do nagonki na Daniela Obajtka. Zwrócił uwagę, że budowa silnego polskiego koncernu jest nie na rękę europejskiej konkurencji.

– Trudno oczywiście nie zauważyć koincydencji zdarzeń, że im bardziej Orlen się rozwija i widać, że jest bardzo dobrze dzisiaj zarządzany przez prezesa Daniela Obajtka i jego zespół, tym bardziej prezes Obajtek jest atakowany przez media, szczególnie sprzyjające opozycji i mające zagranicznych właścicieli. Jest to w pewnym sensie nawet logiczne, bo jeśli dzisiaj prezes Obajtek buduje siłę polskiej gospodarki, buduje koncern, który ma szansę stać się rzeczywistym konkurentem dla wielkich koncernów europejskich, to się musi nie podobać zagranicznym ośrodkom, które finansują część polskich mediów – zauważył Jacek Sasin.

Daniel Obajtek pełni funkcję prezesa Orlenu od 2018 roku. Wcześniej był m.in. prezesem grupy energetycznej Energa oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

RIRM

drukuj