Fot. PKN Orlen

Prezes PKN Orlen: Reaktor BWRX-300 to technologia najbliższa wdrożeniu

Reaktor BWRX-300, zaprojektowany przez GE Hitachi Nuclear Energy, to wśród małych reaktorów modułowych (SMR) technologia najbliższa implementacji – ocenił w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Orlen planuje budować takie reaktory w ramach spółki z Synthosem.

„Poszukując partnera do energetyki jądrowej zrobiliśmy pełną analizę dostępnych technologii SMR i uważamy, że technologia BWRX-300 jest najbliższa implementacji” – powiedział w środę dziennikarzom prezes Orlenu.

Daniel Obajtek podkreślił, że analizę technologii SMR przeprowadzili również Kanadyjczycy z firmy Ontario Power Generation i OPG wybrało także BWRX-300 do budowy nowego bloku jądrowego w elektrowni Darlington.

„Prowadzimy intensywne kontakty zarówno ze stroną kanadyjską, jak i z GEH” – powiedział Obajtek, przypominając, że spotkał się ostatnio z prezesem tej firmy Jayem Wilemanem i rozmawiał o optymalizacji procesu wdrożenia technologii.

„Analizujemy kwestie lokalizacyjne, regulacyjne i inne konieczne obszary. Powołane zostały specjalne zespoły, które nad tym pracują” – zaznaczył.

„Mamy pewne pomysły, które ogłosimy jeszcze w tym roku” – dodał, nie zdradzając szczegółów.

PKN Orlen i Synthos Green Energy – spółka koncernu chemicznego Synthos mają utworzyć wspólny podmiot Orlen Synthos Green Energy, który zajmie się budową i eksploatacją małych reaktorów jądrowych, w pierwszej kolejności BWRX-300.

BWRX-300 to ostatni projekt GEH – joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc – 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR – małych reaktorów modułowych. Ostatni istniejący przedstawiciel rodziny reaktorów wodno-wrzących, budowanych przez GE od lat 50. to ABWR z lat 90. o mocy rzędu 1300 MW. Reaktory tego typu powstały w Japonii. Kolejną generacją miał być uproszczony konstrukcyjnie i wyposażony w pasywne systemy bezpieczeństwa ESBWR o mocy ok. 1650 MW. Projekt został zatwierdzony przez NRC, ale nie zbudowano żadnego reaktora tego typu. BWRX-300, zgodnie z zapewnieniami GEH, bazuje na zatwierdzonych rozwiązaniach ESBWR, jest jeszcze bardziej uproszczony, a jednocześnie jest znacznie mniej kapitałochłonny.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl