fot. PAP

PKN Orlen mecenasem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

PKN Orlen objął mecenatem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – poinformowała dziś w komunikacie spółka. Dodano, że koncern paliwowy wesprze projekt „Żołnierze Niepodległości”, który ma upamiętnić i uhonorować walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej do 1922 roku.

„Objęcie mecenatem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i wsparcie projektu >>Żołnierze Niepodległości<< przez Orlen wynika ze społecznej odpowiedzialności biznesu, ale również jest hołdem dla tych wszystkich, którym zawdzięczamy niepodległą Rzeczpospolitą” – zaznaczył, cytowany w komunikacie Armen Artwich z zarządu spółki.

„To bardzo ważny projekt, który pozwoli także przyszłym pokoleniom lepiej poznać historię naszego kraju” – podkreślił.

W komunikacie czytamy, że internetowa platforma Żołnierze Niepodległości jest kontynuacją prac prowadzonych przez zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. Janusza Ciska, który w 2014 roku przygotował Wykaz Legionistów Polskich 1914–1918. Dodano, że wówczas, w stulecie wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku udostępniło wykaz liczący ponad 30 tysięcy legionistów, co spotkało się z ogromnym społecznym zainteresowaniem. Wskazano, że obecnie nowa baza danych zawiera biogramy 56 tysięcy legionistów.

Jak zaznaczył Robert Supeł, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, „platforma internetowa Żołnierze Niepodległości to z jednej strony wirtualny pomnik poświęcony tym, którzy walczyli o niepodległość, a z drugiej program naukowy, który będzie kontynuowany i rozwijany przez kolejne lata”.

Wskazał, że Żołnierze Niepodległości nawiązują do Krzyża i Medalu Niepodległości, ustanowionych w 1930 roku z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej. Wybuch II wojny światowej przerwał nadawanie odznaczeń. Platforma ma więc upamiętnić i uhonorować nie tylko tych, którzy je otrzymali, ale też tych, którzy polegli lub nie zdążyli złożyć wniosku, przez co nie zostali wyróżnieni.

Z komunikatu wynika, że platforma będzie sukcesywnie powiększana o biogramy weteranów Powstania Styczniowego, zesłańców syberyjskich, bojowców lat 1904–1907, oficerów Wojska Polskiego 1918–1920, żołnierzy poległych w wojnach 1918–1921, ochotników ze Stanów Zjednoczonych 1917–1919, powstańców wielkopolskich i śląskich oraz innych bojowników i żołnierzy walczących o niepodległość i granice kraju.

Dodano, że Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zaprasza do współpracy i współtworzenia portalu Żołnierze Niepodległości rodziny żołnierzy i bojowników, działaczy politycznych, a także pasjonatów historii, organizacje, instytucje oraz wszystkich zainteresowanych dziejami Legionów i losami ich żołnierzy.

PAP

drukuj