fot. PAP/Darek Delmanowicz

PKN Orlen zaprezentował strategię koncernu na najbliższe 10 lat

Polski Koncern Naftowy Orlen zaprezentował strategię na najbliższe 10 lat. Drogę transformacji wytyczą energetyka odnawialna i nowoczesna petrochemia.

W myśl strategii ORLEN2030 rozwój nowych obszarów będzie napędzany poprzez maksymalizację zysków i przebudowę dotychczasowej działalności.

Koncern będzie uwzględniał nowe technologie, trendy środowiskowe i konsumenckie. Strategia ma doprowadzić PKN Orlen do dalszej dywersyfikacji źródeł przychodów i znacząco przybliżyć do celu neutralności emisyjnej w 2050 roku.

– W ciągu najbliższej dekady o 20 proc. zredukujemy emisję z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. z produkcji energii elektrycznej. Mamy opracowane kierunki strategii dekarbonizacji i zwymiarowane inicjatywy. Zrealizujemy 60 inwestycji, mających na celu obniżenie emisji i wiemy jak je sfinansować. Długoterminowa strategia ORLEN2030 bazuje na precyzyjnym modelu finansowym – zaznaczył Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

 

Do 2030 roku PKN Orlen przeznaczy na inwestycje łącznie 140 mld złotych. Zaprezentowana strategia zakłada również m.in. powrót do wzrostowej ścieżki dywidendy, która od przyszłego roku wyniesie minimum 3,5 zł na akcję.

 

RIRM

drukuj