fot. pixabay.com

Ostatnie posiedzenie Parlamentu Europejskiego przed przerwą wakacyjną

O godz. 17.00 w Strasburgu rozpocznie się dziś posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego.  Przewodniczący grup politycznych przyjęli już projekt porządku obrad lipcowej sesji. Będzie to ostatnie spotkanie europosłów przed przerwą wakacyjną.

Mając na uwadze ustalenia traktatowe, eurodeputowani pojadą za to dwukrotnie do Strasburga w październiku.

Na Konferencji Przewodniczących grup politycznych Parlamentu Europejskiego wyrażono zgodę, aby podczas sesji przeprowadzić debatę pt. „Decyzja Sądu Najwyższego USA o zniesieniu prawa do aborcji w Stanach Zjednoczonych oraz potrzeba ochrony praw do aborcji i zdrowia kobiet w Unii Europejskiej”. Jak widać, obecnemu gremium w Parlamencie Europejskim nie wystarcza zapis w przyjętej w 2013 roku rezolucji (przygotowanej przez europosłów z frakcji Europejskiej Partii Ludowej oraz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów). Przypomnieć należy, że przegłosowano wówczas zdanie mówiące o tym, iż Parlament Europejski zauważa, że określanie i realizacja polityki w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz edukacji seksualnej należą do kompetencji państw członkowskich. Wszyscy wiedzą, że tym razem chodzi o Stany Zjednoczone, które wiadomo, że nie są członkiem Unii Europejskiej, ale – co ciekawe – przegłosowana rezolucja z 2013 roku trafiła wówczas do sekretarza generalnego ONZ. Do problemów sesji plenarnej odniósł się były wiceprzewodniczący PE, europoseł Ryszard Czarnecki.

– Sesja Europarlamentu w Strasburgu pokazuje brak konsekwencji eurodeputowanych. Z jednej strony bardzo krytyczna debata o wyroku Sądu Najwyższego USA za ochroną życia. Z drugiej strony debata o tym, że uchodźcy, imigranci tracą życie na granicy hiszpańsko-marokańskiej. Wynika z tego, że życie dzieci nienarodzonych jest nieważne, tylko życie imigrantów, uchodźców jest ważne – mówił europarlamentarzysta, który przypomniał także o roli kolejnych debat w sprawie Rosji, Ukrainy czy też liberalizacji handlu z Mołdawią.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl