fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Prezydent skieruje do parlamentu projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego

Prezydent Andrzej Duda skieruje dziś do parlamentu projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego. Uroczyste przekazanie dokumentu na ręce marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, odbędzie się o 12.30 na placu Piłsudskiego w Warszawie, czyli w miejscu, w którym w niedalekiej przyszłości rozpoczną się prace budowlane.

Projekt odbudowy Pałacu Saskiego stanowi realizację obietnicy, którą prezydent złożył 11 listopada 2018 roku w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odbudowanie Pałacu Saskiego zapowiadał też w maju prezes PiS-u, Jarosław Kaczyński, w trakcie konferencji prezentującej Polski Ład.

O tym, jakie znaczenie dla polskiej kultury ma odbudowa Pałacu Saskiego, mówił prof. Jan Żaryn, historyk.

– Pałac Saski jest jednym z symboli zarówno miasta, jak i polskiej suwerenności. Jest to miejsce, w którym dochodziło do bardzo wielu znamienitych zdarzeń, podejmowania niezwykłych decyzji. W bliższej nam historii plac, który dzisiaj nazywa się placem Piłsudskiego, jest miejscem, w którym mieliśmy do czynienia z niezwykłymi chwilami naszej historii. Plac jest miejscem do odtworzenia w pełnej krasie, a nie stanie się to bez odbudowy Pałacu Saskiego – powiedział prof. Jan Żaryn.

Pałac Saski został wysadzony przez Niemców w 1944 r. Ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Po raz pierwszy decyzja o odbudowie zabytku zapadła, gdy prezydentem Warszawy był śp. Lech Kaczyński.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl