Prezydent przyjrzy się ćwiczeniom Anakonda-16

Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda będzie dziś przyglądał się ćwiczeniom Anakonda-16. Manewry odbywają się na kilka tygodni przed lipcowym szczytem NATO, który ma potwierdzić wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Prezydent odwiedzi powiaty drawski i chełmiński. Na poligonie w Drawsku Pomorskim odbędzie się pokaz połączonego ognia artylerii i lotnictwa. Andrzej Duda spotka się także z żołnierzami.

W Chełmnie Zwierzchnik Sił Zbrojnych obejrzy budowę przeprawy promowej oraz mostu amfibijnego na Wiśle przez wielonarodowy batalion inżynieryjny. Ćwiczenia mają na celu zgranie polskich i sojuszniczych wojsk.

Prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej, pozytywnie ocenia przebieg ćwiczeń. Ekspert wyraża nadzieję, że manewry wpisują się w plan NATO, który przewiduje odparcie nieprzyjaciela.

­- Mam nadzieję, że te ćwiczenia są również elementem sprawdzenia tego, co zostało zapisane w planie NATO, który będzie miał zastosowanie, gdyby, nie doszło do agresji na nasz kraj. Zatem pod tym względem oceniam samo zdarzenie i przebieg tych ćwiczeń, które jeszcze trwają, jako zjawisko bardzo pozytywne – powiedział prof. Romuald Szeremietiew.

Anakonda-16 jest szóstą edycją ćwiczenia, w którym uczestniczy 19 państw członkowskich NATO i 5 państw Partnerstwa dla Pokoju. W czterech komponentach: lądowym, powietrznym, morskim i wojsk specjalnych, bierze udział ok. 31 tys.  żołnierzy, w tym 12 tys. z Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl