Prezydent Duda podpisał nowelę Prawa łowieckiego

Prezydent RP Andrzej Duda Duda podpisał nowelę Prawa łowieckiego. W myśl przepisów osoby poniżej 18. roku życia nie będą mogły brać udziału w polowaniu, a myśliwi będą musieli przechodzić okresowe badania lekarskie. Ustawa zwiększa też nadzór ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim.

Nowe prawo przede wszystkim wzmocni uprawnienia właścicieli nieruchomości przy tworzeniu obwodów łowieckich oraz da możliwość wyłączania swoich gruntów z polowań. Jest to konsekwencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Przepisy zwiększają ponadto ze 100 do 150 metrów odległość od zabudowań mieszkalnych obszaru, na którym myśliwi będą mogli polować.

Rządowy projekt noweli Prawa łowieckiego trafił do Sejmu blisko 1,5 roku temu i od początku budził wiele emocji.

O zagrożeniach, jakie dla modelu polskiego łowiectwa stanowią niektóre zapisy, mówił na antenie Radia Maryja poseł prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Jeśli wezmę swojego syna czy wnuka i zacznę mu pokazywać, w jak najbardziej humanitarny sposób pozyskiwać tuszę zwierząt, żeby służyła człowiekowi, a równocześnie, w jaki sposób gospodarować zwierzętami w układach przyrodniczych, to za to grozi mi kara. To jest jakieś niezrozumienie. Proszę zwrócić uwagę, że z jednej strony stajemy się w pewien sposób obojętni na los dzieci nienarodzonych, bo tzw. aborcja jest dozwolona, a z drugiej strony, obserwując to, co się dziś dzieje w środkach społecznego przekazu, to małe dzieci mogą grać w gry komputerowe, gdzie się strzela i zabija człowieka – zaznaczył prof. Jan Szyszko.

Nowelizacja reguluje też kwestie związane z szacowaniem szkód i wypłat odszkodowań. Koła łowieckie będą nadal wypłacały odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzynę czy w czasie prowadzenia polowania. Myśliwi nie będą jednak sami – tak jak dotychczas – szacować szkód.

Zgodnie z nowym prawem nie będzie można też wykorzystywać żywych zwierząt w szkoleniach ptaków łowczych i psów myśliwskich.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl