fot. TV Trwam News

Ustawa o e-receptach z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą wystawiania e – recept. Oznacza to możliwość wystawiania ich za pośrednictwem systemów teleinformatycznych bez osobistego badania pacjenta.

Podpisana przez prezydenta ustawa wprowadza możliwość wystawiania e – recept bez osobistego badania pacjenta. Będzie się to odbywać przez specjalne oprogramowanie.

Ministerstwo Zdrowia zaznacza, że jest to dobre rozwiązanie, które przyniesie wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom, m.in. nie będzie możliwości zgubienia takiej recepty lub jej przypadkowego zniszczenia. Nie będzie także problemów z ich rozczytaniem, czy brakiem pieczątki. Jeśli lekarz przepisze kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część w jednej aptece, a pozostałe w innej. Pacjenci będą posiadać historię wystawionych recept na swoim koncie w specjalnym serwisie internetowym. Zdaniem ministra zdrowia taka sytuacja pomoże w terapii przewlekle chorych pacjentów. Jeśli chory nie zrealizuje recepty, system automatycznie wyśle mu przypomnienie.

Ustawa modyfikuje także zasady podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej, wystawiania zapotrzebowań na produkty lecznicze, wyroby medyczne, a także wystawiania, realizacji i kontroli recept.

Obecnie pilotaż e – recepty odbywa się w Siedlcach i Skierniewicach. Od maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z tych miast. Ministerstwo Zdrowia planuje, że od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty  mają być wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

TV Trwam News/RIRM

drukuj